do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 07.11.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Czy warto wystąpić o WIS

Od 1 listopada 2019 r. podatnicy mogą występować o wiążącą informację stawkową (WIS). Jest to decyzja, w której organ podatkowy będzie musiał sklasyfikować towar lub usługę według wskazanej przez podatnika klasyfikacji i ustalić stawkę VAT. Występując o WIS, możemy dodatkowo zadać pytanie, czy np. klasyfikowany towar jest objęty obowiązkowym split payment.

W porównaniu z interpretacjami WIS nie wymaga od podatnika podania numeru klasyfikacji towaru lub usługi (ale można to zrobić w poz. 55 WIS-W) oraz wskazania własnego stanowiska, jaką stawkę VAT należy zastosować. To urząd na podstawie przedstawionego opisu musi sklasyfikować towar lub usługę według wskazanej przez podatnika klasyfikacji i ustalić stawkę VAT.

Do tej pory w takim przypadku urząd, posługując się numerem klasyfikacji wskazanej przez podatnika, potwierdzał stawkę VAT warunkowo (jeśli podana klasyfikacja jest prawidłowa).

We wniosku o wydanie WIS będzie można żądać sklasyfikowania towaru albo usługi nie tylko w celu ustalenia stawki VAT, ale także na potrzeby stosowania przepisów innych niż dotyczące określenia stawki podatku. W konsekwencji WIS będą mogły być również wykorzystywane w innych celach niż ustalenie stawki VAT właściwej dla danego towaru lub usługi, np. w celu określenia:

  • obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności,
  • prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego,
  • prawa do korzystania ze zwolnienia z obowiązku stosowania kasy rejestrującej czy stosowania instytucji odpowiedzialności solidarnej.

Od 1 listopada 2019 r. nie możemy już wystąpić o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawach objętych WIS. Zapytanie może dotyczyć stanu prawnego obowiązujacego od 1 kwietnia 2020 r. Wyjatkiem są książki, gazety i czasopisma. O dotychczasowy stan prawny możemy zapytać składajac wniosek o interpretację. O wydanie WIS może wystąpić nie tylko podmiot dokonujący dostawy klasyfikowanego towaru lub świadczenia klasyfikowanej usługi. Ustawodawca wymienia trzy grupy podmiotów.

Czytaj więcej w artykule: " Czy warto wystąpić o WIS" >>

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary

1 kwietnia 2020 r. nastąpią dwie rewolucyjne zmiany dla podatników. Według nowych zasad będziemy klasyfikować usługi i ustalać stawki VAT. Każdy podatnik VAT musi prawidłowo zakwalifikować usługę, stosując aktualny numer CN zamiast dotychczasowego z PKWiU 2008. Po ustaleniu numeru CN musi przyporządkować właściwą stawkę VAT, gdyż nowa klasyfikacja spowoduje również zmianę stawek VAT na wiele produktów. Książka jest jedyną publikacją na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów wymienionych w nowej klasyfikacji. Do każdej pozycji CN

Kup już za: 249.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK