do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 06.11.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Sankcje za niestosowanie mechanizmu podzielonej płatności do zmiany

W związku z wprowadzeniem obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności, który wszedł w życie 1 listopada br. oraz przewidzianych sankcji w podatkach dochodowych, wchodzących w życie 1 stycznia 2020 r., za niestosowanie tego mechanizmu, Konfederacja Lewiatan przekazała postulat zmodyfikowania przewidzianych sankcji.

Konfederacji Lewiatan zwróciła się z prośbą o wprowadzenie zmian do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, polegających na złagodzeniu sankcji polegającej na braku możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwot zapłaconych z pominięciem obowiązkowego systemu podzielonej płatności.

Konfederacja Lewiatan skupia m.in. przedsiębiorców zajmujących się działalnością w sektorze e-commerce, dla których szczególnie istotne znaczenie ma wprowadzony ustawą z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1751), mechanizm podzielonej płatności.

Zmiany w zakresie mechanizmu podzielonej płatności w VAT dotyczą także ustaw o podatkach dochodowych. W szczególności, z dniem 1 stycznia 2020 r., podatnicy nie będą mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 19 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, pomimo zawarcia na fakturze wyrazów “mechanizm podzielonej płatności”, zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 18a ustawy o podatku od towarów i usług, została dokonana z pominięciem mechanizmu podzielonej płatności określonego w art. 108a ust. 1a tej ustawy (por. art. 15d ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i art. 22p ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W ocenie Konfederacji Lewiatan sankcja za niedokonanie płatności z wykorzystaniem obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności jest nieproporcjonalnie dotkliwa w stosunku do wagi uchybienia. Należy bowiem zauważyć, że celem wprowadzenia mechanizmu podzielonej płatności jest uszczelnienie systemu podatku od towarów i usług i zapobieżenie sytuacjom, w których nieuczciwi podatnicy pobierając podatek VAT od nabywcy, nie odprowadzają należnego VAT do urzędu skarbowego. Tymczasem przewidziana sankcja w podatkach dochodowych uderzy w nabywców, także wtedy, gdy cała transakcja została prawidłowo rozliczona i VAT został zapłacony. Tym samym, sankcja w postaci pozbawienia prawa do rozpoznania kosztu podatkowego jest niewyłączalna i przez to nadmiernie dotkliwa.

Konfederacja Lewiatan uważa za zasadne albo znaczące zmniejszenie tej sankcji, tak aby stanowiła pewną dolegliwość, ale nie powodowała znaczących strat w prowadzonej działalności, albo wprowadzenie możliwości jej wyłączenia. Przykładowo, sankcja nie powinna być nakładana, jeżeli dostawca
lub usługodawca rozliczył całą kwotę podatku wynikającą z faktury, która została zapłacona z naruszeniem obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności (por. art. 108a ust. 8 zmienianej ustawy o podatku od towarów i usług). Pozostanie sankcji na gruncie podatków dochodowych w niezmienionym kształcie w skrajnych przypadkach może postawić pod znakiem zapytania dalszą działalność gospodarczą przedsiębiorcy, zwłaszcza działającego w konkurencyjnej branży, w której marże są niskie.

Dodatkowo, należy zwrócić uwagę na kolejną sankcję za naruszenie obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności wprowadzoną do ustawy - Kodeks karny skarbowy. Mianowicie, w art. 57c ww. ustawy wprowadzona została sankcja w postaci kary grzywny w wysokości do 720 stawek dziennych, jeżeli podatnik dokona płatności z pominięciem mechanizmu podzielonej płatności. Tym samym, za to samo uchybienie zostaje wprowadzona trzecia już sankcja, tym razem osobista. Jak się wydaje i ta regulacja jest nadmiernie dotkliwa i powinna zostać zmodyfikowana.

Zważywszy, że dla wielu podatników obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności jest całkowicie nowym rozwiązaniem, a towary i usługi objęte tym mechanizmem znacząco różnią się od towarów i usług podlegających dotychczas pod odwrotne obciążenie, sankcje za dokonanie płatności z pominięciem ww. mechanizmu nie powinny być od razu tak dotkliwe. Konfederacja Lewiatan apeluje zatem do Ministra Finansów o rozważenie zmian w przepisach w kierunku uczynienia ich mniej dokuczliwymi dla podatników uczciwych, którzy nie działają z premedytacją w celu uszczuplenia należności podatkowych, i w wyniku popełnionego przez nich błędu do takiego uszczuplenia nie dojdzie.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary

1 kwietnia 2020 r. nastąpią dwie rewolucyjne zmiany dla podatników. Według nowych zasad będziemy klasyfikować usługi i ustalać stawki VAT. Każdy podatnik VAT musi prawidłowo zakwalifikować usługę, stosując aktualny numer CN zamiast dotychczasowego z PKWiU 2008. Po ustaleniu numeru CN musi przyporządkować właściwą stawkę VAT, gdyż nowa klasyfikacja spowoduje również zmianę stawek VAT na wiele produktów. Książka jest jedyną publikacją na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów wymienionych w nowej klasyfikacji. Do każdej pozycji CN

Kup już za: 249.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK