do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 28.10.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Za wysokie sankcje za niestosowanie obowiązkowej podzielonej płatności w VAT

Od 1 listopada br. mechanizm podzielonej płatności w VAT będzie obowiązkowy, dwa miesiące później nabywca, który nie zapłaci w MPP nie zaliczy faktury do kosztów uzyskania przychodów. Konfederacja Lewiatan apeluje o złagodzenie tej sankcji.

Pracodawcy proponują zmodyfikowanie sankcji w podatkach dochodowych za niezastosowanie obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności w VAT.

- Kara za niedokonanie płatności z wykorzystaniem obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności jest nieproporcjonalnie dotkliwa w stosunku do wagi uchybienia. Obowiązkowy MPP jest wprowadzany w celu uszczelnienia systemu podatku od towarów i usług w tzw. branżach wrażliwych i zapobieganiu sytuacjom, w których nieuczciwi podatnicy pobierając VAT od nabywcy, nie odprowadzają go do urzędu skarbowego. Tymczasem przewidziana sankcja w podatkach dochodowych uderzy w nabywców, także wtedy, gdy cała transakcja została prawidłowo rozliczona i VAT został zapłacony - zauważa Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, sekretarz Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Zdaniem Lewiatana zasadne jest albo znaczące zmniejszenie tej sankcji, tak aby stanowiła pewną dolegliwość, ale nie powodowała znaczących strat w prowadzonej działalności, albo wprowadzenie możliwości jej wyłączenia. Tym bardziej, że jest to druga sankcja obok dodatkowego zobowiązania w VAT lub grzywny z KKS, nakładana za ten sam czyn.

- Apelujemy do ministra finansów o rozważenie zmian w przepisach, aby były mniej dokuczliwe dla uczciwych podatników, którzy nie działają z premedytacją w celu uszczuplenia należności podatkowych, i w wyniku popełnionego przez nich błędu do takiego uszczuplenia nie dojdzie - dodaje Przemysław Pruszyński.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary

Od 1 lipca 2020 r. według nowych zasad będziemy klasyfikować towary i ustalać stawki VAT. Każdy podatnik VAT musi prawidłowo zakwalifikować towar, stosując aktualny numer CN zamiast dotychczasowego z PKWiU 2008, a potem przyporządkować właściwą stawkę VAT. Książka jest jedyną publikacją na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów wymienionych w nowej klasyfikacji. Do każdej pozycji CN są przypisane: numer PKWiU 2008 oraz stawka lub zwolnienie z VAT.

Kup już za: 249.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK