do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 23.10.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Koniec formularzy w postępowaniu uproszczonym

Nowelizacja przepisów kodeksu postępowania cywilnego, która zacznie obowiązywać od 7 listopada 2019 r., wprowadzi duże zmiany w procedurze cywilnej. Tym samym zmieni reguły, według których sąd prowadzi sprawy cywilne (zarówno o zapłatę, jak i spadkowe, rodzinne). Eliminuje również definitywnie formularze z postępowania uproszczonego.

Dotychczas w postępowaniu uproszczonym, a więc w sprawach, których wartość przedmiotu sporu nie przekraczała 20 000 zł, a spór wynikał z umowy/dotyczył gwarancji, lub też w sprawach dotyczących czynszu najmu - bez ograniczeń kwotowych, pozew/odpowiedź na pozew i inne pisma, w szczególności wnioski dowodowe mogły być składane wyłącznie na urzędowych formularzach.

Czytelność formularzy od samego początku budziła wiele wątpliwości, również wiele było szkół ich wypełniania, to jest w różnych sądach oczekiwano innego sposobu uzupełniania formularzy. Nowelizacja definitywnie eliminuje formularze z postępowania uproszczonego. Przedsiębiorcom ułatwi to np. składanie pozwów o zapłatę.

Czytaj więcej w artykule: " Zmiany w procedurze cywilnej oraz opłatach sądowych - skutki dla przedsiębiorców" >>

Biała lista podatników VAT

Publikacja zawiera komplet informacji o tzw. białej liście, czyli prowadzonym przez szefa KAS Wykazie podatników VAT, a także o konsekwencjach, jakie od 1 stycznia 2020 r. poniosą podatnicy, którzy dokonają wpłat na rachunki spoza tego Wykazu. Poradnik przystępnie omawia nowe rozwiązania prawne oraz rozstrzyga wiele kwestii praktycznych związanych z wprowadzeniem nowych regulacji. Autor udziela odpowiedzi na wiele pytań zgłoszonych przez podatników, przytacza wyjaśnienia Ministerstwa Finansów, podaje liczne przykłady i zestawienia tabelaryczne.

Kup już za: 59.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK