do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 23.10.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Koniec formularzy w postępowaniu uproszczonym

Nowelizacja przepisów kodeksu postępowania cywilnego, która zacznie obowiązywać od 7 listopada 2019 r., wprowadzi duże zmiany w procedurze cywilnej. Tym samym zmieni reguły, według których sąd prowadzi sprawy cywilne (zarówno o zapłatę, jak i spadkowe, rodzinne). Eliminuje również definitywnie formularze z postępowania uproszczonego.

Dotychczas w postępowaniu uproszczonym, a więc w sprawach, których wartość przedmiotu sporu nie przekraczała 20 000 zł, a spór wynikał z umowy/dotyczył gwarancji, lub też w sprawach dotyczących czynszu najmu - bez ograniczeń kwotowych, pozew/odpowiedź na pozew i inne pisma, w szczególności wnioski dowodowe mogły być składane wyłącznie na urzędowych formularzach.

Czytelność formularzy od samego początku budziła wiele wątpliwości, również wiele było szkół ich wypełniania, to jest w różnych sądach oczekiwano innego sposobu uzupełniania formularzy. Nowelizacja definitywnie eliminuje formularze z postępowania uproszczonego. Przedsiębiorcom ułatwi to np. składanie pozwów o zapłatę.

Czytaj więcej w artykule: " Zmiany w procedurze cywilnej oraz opłatach sądowych - skutki dla przedsiębiorców" >>

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary

1 kwietnia 2020 r. nastąpią dwie rewolucyjne zmiany dla podatników. Według nowych zasad będziemy klasyfikować usługi i ustalać stawki VAT. Każdy podatnik VAT musi prawidłowo zakwalifikować usługę, stosując aktualny numer CN zamiast dotychczasowego z PKWiU 2008. Po ustaleniu numeru CN musi przyporządkować właściwą stawkę VAT, gdyż nowa klasyfikacja spowoduje również zmianę stawek VAT na wiele produktów. Książka jest jedyną publikacją na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów wymienionych w nowej klasyfikacji. Do każdej pozycji CN

Kup już za: 249.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK