do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 21.10.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Rewolucja w doręczeniach

Od 7 listopada 2019 r. zacznie obowiązywać nowelizacja przepisów kodeksu postępowania cywilnego, która wprowadza duże zmiany w procedurze cywilnej. M.in. przewiduje rozwiązanie, które z założenia ma ułatwić prowadzenie postępowania w sytuacji, gdy występują problemy z doręczaniem pism do pozwanego.

Otóż, gdy nie jest możliwe zastosowanie któregokolwiek z przepisów formułujących fikcję skutecznego doręczenia (dla indywidualnych przedsiębiorców na adres z CEIDG lub spółek na adres z KRS) i jednocześnie nie można skutecznie doręczyć pozwanemu pozwu, wówczas sąd zwróci pozew powodowi. Powód może wówczas zwrócić się do komornika o dokonanie urzędowego doręczenia pisma drugiej stronie, a sąd zawiesi postępowanie dopiero wtedy, gdy takie doręczenie - dokonane za pośrednictwem komornika - nie będzie skuteczne.

Doręczenie zrealizowane przez komornika ma obecnie skuteczność doręczenia sądowego.

Czytaj więcej w artykule: "Zmiany w procedurze cywilnej oraz opłatach sądowych - skutki dla przedsiębiorców" >>

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary

1 kwietnia 2020 r. nastąpią dwie rewolucyjne zmiany dla podatników. Według nowych zasad będziemy klasyfikować usługi i ustalać stawki VAT. Każdy podatnik VAT musi prawidłowo zakwalifikować usługę, stosując aktualny numer CN zamiast dotychczasowego z PKWiU 2008. Po ustaleniu numeru CN musi przyporządkować właściwą stawkę VAT, gdyż nowa klasyfikacja spowoduje również zmianę stawek VAT na wiele produktów. Książka jest jedyną publikacją na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów wymienionych w nowej klasyfikacji. Do każdej pozycji CN

Kup już za: 249.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK