do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 16.10.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Dłuższy termin na wybór opodatkowania

Z początkiem 2019 r. wydłużono termin na złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania podatkiem liniowym albo ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Po zmianie, co do zasady, należy to zrobić do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik osiągnie pierwszy przychód.

Przed zmianą takie oświadczenie trzeba było składać do 20 stycznia roku, w którym podatnik zamierzał skorzystać z opodatkowania podatkiem liniowym albo ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Dzięki temu uproszczeniu podatnicy, którzy planują w 2020 r. opodatkowanie podatkiem liniowym albo ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, nie muszą składać do urzędu skarbowego oświadczenia w tej sprawie do 20 stycznia 2020 r. Zrobią to do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągną pierwszy przychód. Przy czym, jak podkreślił MF w objaśnieniach:

MF: Nowy termin obowiązuje zarówno podatników rozpoczynających działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego, jak i kontynuujących tę działalność.

MF podkreślił jednocześnie w objaśnieniach, że z wydłużonego terminu nie mogą w 2020 r. skorzystać podatnicy, którzy w 2019 r. są opodatkowani kartą podatkową. Tacy podatnicy, jeżeli chcą skorzystać w 2020 r. z opodatkowania podatkiem liniowym albo ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, muszą złożyć oświadczenie w tej sprawie do 20 stycznia 2020 r. Jeżeli tego nie zrobią w tym terminie, to urząd skarbowy uzna, że w 2020 r. nadal korzystają z opodatkowania kartą podatkową. MF wyjaśnił tę kwestię na poniższym przykładzie.

Czytaj więcej w artykule: " Wybór formy opodatkowania i inne uproszczenia dla podatników PIT i CIT - objaśnienia MF" >>

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary

1 kwietnia 2020 r. nastąpią dwie rewolucyjne zmiany dla podatników. Według nowych zasad będziemy klasyfikować usługi i ustalać stawki VAT. Każdy podatnik VAT musi prawidłowo zakwalifikować usługę, stosując aktualny numer CN zamiast dotychczasowego z PKWiU 2008. Po ustaleniu numeru CN musi przyporządkować właściwą stawkę VAT, gdyż nowa klasyfikacja spowoduje również zmianę stawek VAT na wiele produktów. Książka jest jedyną publikacją na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów wymienionych w nowej klasyfikacji. Do każdej pozycji CN

Kup już za: 249.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK