do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 16.10.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Dłuższy termin na wybór opodatkowania

Z początkiem 2019 r. wydłużono termin na złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania podatkiem liniowym albo ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Po zmianie, co do zasady, należy to zrobić do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik osiągnie pierwszy przychód.

Przed zmianą takie oświadczenie trzeba było składać do 20 stycznia roku, w którym podatnik zamierzał skorzystać z opodatkowania podatkiem liniowym albo ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Dzięki temu uproszczeniu podatnicy, którzy planują w 2020 r. opodatkowanie podatkiem liniowym albo ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, nie muszą składać do urzędu skarbowego oświadczenia w tej sprawie do 20 stycznia 2020 r. Zrobią to do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągną pierwszy przychód. Przy czym, jak podkreślił MF w objaśnieniach:

MF: Nowy termin obowiązuje zarówno podatników rozpoczynających działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego, jak i kontynuujących tę działalność.

MF podkreślił jednocześnie w objaśnieniach, że z wydłużonego terminu nie mogą w 2020 r. skorzystać podatnicy, którzy w 2019 r. są opodatkowani kartą podatkową. Tacy podatnicy, jeżeli chcą skorzystać w 2020 r. z opodatkowania podatkiem liniowym albo ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, muszą złożyć oświadczenie w tej sprawie do 20 stycznia 2020 r. Jeżeli tego nie zrobią w tym terminie, to urząd skarbowy uzna, że w 2020 r. nadal korzystają z opodatkowania kartą podatkową. MF wyjaśnił tę kwestię na poniższym przykładzie.

Czytaj więcej w artykule: " Wybór formy opodatkowania i inne uproszczenia dla podatników PIT i CIT - objaśnienia MF" >>

Przedsiębiorca i pracodawca w kryzysie – komplet e-booków

Komplet poradników w których kompleksowo omawiamy rozwiązania antykryzysowe dla przedsiębiorców i pracodawców wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. W publikacjach przedstawiamy m.in.: udogodnienia w płatnościach podatków, instrumenty pomocowe służące poprawie płynności finansowej przedsiębiorców a także praktyczne wskazówki i omówienie podstawowych instytucji i narzędzi prawa pracy – takich jak przestój, zwolnienia grupowe lub zmiana warunków wynagradzania, które mogą być wykorzystywane przez pracodawców. W poradnikach opisujemy instrumenty

Kup już za: 59.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK