do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 14.10.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Sankcja za brak oznaczenia faktury

Za brak przestrzegania obowiązku oznaczania faktury dopiskiem "mechanizm podzielonej płatności" ustawodawca wprowadza z dniem 1 listopada 2019 r. sankcję administracyjną dla sprzedawców.

Polega ona na nałożeniu na nich dodatkowego zobowiązania podatkowego w wysokości odpowiadającej 30% kwoty podatku przypadającej na dostawę towarów lub świadczenie usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT. sankcja nie będzie mogła być nałożona na osoby fizyczne, które za ten czyn mogą mieć sankcje z kks.

Uwaga!

W przypadku gdy faktura składa się z kilku pozycji towarowych lub/i usługowych, w tym pozycji wymienionych i niewymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, sankcja może zostać nałożona tylko wówczas, gdy wartość faktury ogółem przekracza kwotę 15 000 zł lub jej równowartość. Jednak wartość tej sankcji może zostać obliczona jedynie jako iloczyn 30% i kwoty VAT przypadającej na pozycje wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT.

Podatnicy przygotowujący się do nowych obowiązków w zakresie obligatoryjnego MPP często pytają, czy mogą zawrzeć na fakturze adnotację "mechanizm podzielonej płatności" w przypadku wystawianych faktur na kwoty niższe niż 15 000 zł, tak na wszelki wypadek, by uniknąć negatywnych konsekwencji, jeśli okaże się, że faktura została wystawiona błędnie, np. zaniżono jej wartość. Otóż nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, by sprzedawcy sprzedający towary lub usługodawcy świadczący usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT zawsze podawali na fakturach adnotację "mechanizm podzielonej płatności" nawet w przypadku kwot niższych niż 15 000 zł. Należy zauważyć, że przepisy w tym zakresie należą do przepisów względnie obowiązujących, co oznacza nakaz zastosowania adnotacji w przypadku kwot powyżej 15 000 zł przy jednoczesnym braku zakazu jej użycia w pozostałych przypadkach.

Ministerstwo Finansów, odpowiadając na podobne pytanie DGP, potwierdziło to stanowisko, uznając, że podatnik może umieścić na fakturze informację o MPP, nawet jeśli wartość brutto tej faktury nie przekracza 15 000 zł:

Przepisy regulujące zakres danych na fakturze określają elementy konieczne do zamieszczenia. Podatnik może oprócz tych elementów zamieścić również inne informacje, co nie stanowi naruszenia przepisów »fakturowych«. Również z punktu widzenia kodeksu karnego skarbowego faktura zawierająca, oprócz elementów koniecznych, dodatkowe informacje nie jest fakturą »wadliwą«.

Czytaj więcej w artykule: " Mechanizm podzielonej płatności (split payment) - jak stosować od 1 listopada 2019 r." >>

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary

Od 1 lipca 2020 r. według nowych zasad będziemy klasyfikować towary i ustalać stawki VAT. Każdy podatnik VAT musi prawidłowo zakwalifikować towar, stosując aktualny numer CN zamiast dotychczasowego z PKWiU 2008, a potem przyporządkować właściwą stawkę VAT. Książka jest jedyną publikacją na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów wymienionych w nowej klasyfikacji. Do każdej pozycji CN są przypisane: numer PKWiU 2008 oraz stawka lub zwolnienie z VAT.

Kup już za: 249.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK