do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 07.10.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Kto będzie mógł rozliczać się kwartalnie w 2020 r.

Znamy już kurs euro, według którego jest ustalany limit sprzedaży decydujący o statusie małego podatnika w 2020 r. Do przeliczenia przyjmujemy kurs z 1 października 2019 r., który wyniósł 4, 3734 zł. Tylko mały podatnik może rozliczać się kwartalnie lub kasowo. Ponieważ kurs euro jest wyższy w porównaniu z poprzednim rokiem, kwota limitu na 2020 r. również się podwyższyła. Nie wszyscy mali podatnicy mogą rozliczać się kwartalnie. Od rozliczenia za styczeń 2020 r. grupa podatników, którzy mogą się rozliczać kwartalnie, zostanie znowu ograniczona.

Małym podatnikiem w 2020 r. będzie:

  • podatnik, u którego wartość sprzedaży (wraz z podatkiem) nie przekroczyła w 2019 r. kwoty 5 248 000 zł (1 200 000 euro x 4, 3734 zł; wynik obliczenia zaokrąglony do 1000 zł),
  • podatnik prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzający funduszami inwestycyjnymi, zarządzający alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, będący agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu - jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z podatkiem) nie przekroczyła w 2019 r. 197 000 zł (45 000 euro x 4,3734 zł; wynik obliczenia zaokrąglony do 1000 zł).

Sam status małego podatnika nie wystarcza jednak, aby rozliczać się kwartalnie. W 2020 r. kolejne grupy podatników stracą prawo do rozliczeń kwartalnych, mimo że będą posiadali status małego podatnika. W 2020 r. kwartalnie nie będą mogli rozliczać się podatnicy:

  1. rejestrowani przez naczelnika urzędu skarbowego jako podatnicy VAT czynni - przez okres 12 miesięcy począwszy od miesiąca, w którym dokonana została rejestracja, lub
  2. którzy w danym kwartale lub w poprzedzających go czterech kwartałach dokonali dostawy towarów lub świadczenia usług, wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy, chyba że łączna wartość tych czynności, bez kwoty podatku, nie przekroczyła, w żadnym miesiącu z tych okresów, kwoty 50 000 zł.

Obowiązek składania miesięcznych deklaracji dotknął podatników, którzy dokonują dostaw towarów i świadczą usługi wymienione w załącznik nr 15 do ustawy o VAT. Są to towary i usługi objęte obowiązkowym split paymentem. Obowiązek ten nie dotyczy nabywców tych towarów i usług.

Mimo że załącznik nr 15 do ustawy o VAT obowiązuje od 1 listopada 2019 r., jednak podatnicy rozliczający się do tej pory kwartalnie złożą pierwszy raz miesięczne deklaracje za styczeń 2020 r.

Czytaj więcej w artykule: "Kto będzie mógł rozliczać się kwartalnie w 2020 r." >>

Przedsiębiorca i pracodawca w kryzysie – komplet e-booków

Komplet poradników w których kompleksowo omawiamy rozwiązania antykryzysowe dla przedsiębiorców i pracodawców wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. W publikacjach przedstawiamy m.in.: udogodnienia w płatnościach podatków, instrumenty pomocowe służące poprawie płynności finansowej przedsiębiorców a także praktyczne wskazówki i omówienie podstawowych instytucji i narzędzi prawa pracy – takich jak przestój, zwolnienia grupowe lub zmiana warunków wynagradzania, które mogą być wykorzystywane przez pracodawców. W poradnikach opisujemy instrumenty

Kup już za: 79.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK