do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 01.10.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Niższy PIT i wyższe koszty pracownicze

Od 1 października 2019 r. obowiązują kolejne, korzystne dla pracowników zmiany w PIT. Z 18% do 17% obniżono podstawową stawkę tego podatku, jednocześnie podwyższając pracownicze koszty uzyskania przychodów. Pracodawcy po raz pierwszy uwzględnią niższą stawkę podatku oraz wyższe koszty pracownicze już przy wypłacie wynagrodzeń w październiku.

Przepisy wprowadzające niższy PIT oraz obniżone koszty pracownicze obowiązują od 1 października 2019 r. Wprowadzenie tego rodzaju rozwiązań w trakcie trwającego roku podatkowego spowodowało, że ustawodawca musiał odrębnie uregulować zasady poboru niższego podatku oraz wyższych kosztów uzyskania przychodów w okresie od 1 października 2019 r. do 31 grudnia 2019 r. oraz w kolejnych latach.

Płatnik powinien zastosować stawkę PIT w wysokości 17%, gdy łącznie spełnione są dwa warunki:

  • wypłata została dokonana po 30 września 2019 r.,
  • przychody podatnika uzyskane w roku podatkowym nie przekroczyły I przedziału skali podatkowej albo przekroczyły ten próg, ale pracownik złożył pracodawcy oświadczenie w sprawie pobierania mu przez cały 2019 r. zaliczki według stawki podstawowej.

Płatnicy mają obowiązek stosować obniżony do 17% PIT oraz wyższe koszty uzyskania przychodów do dochodów uzyskanych od 1 października 2019 r. (art. 6 ust. 1 ustawy nowelizującej). To oznacza, że nowe zasady poboru zaliczek mają zastosowanie również do dochodów uzyskanych od tego dnia, które są należne za wrzesień lub jeszcze wcześniejsze miesiące. Wynika to z tego, że przychody z pracy powstają kasowo, tj. w dacie otrzymania pieniędzy i wartości pieniężnych lub postawienia ich do dyspozycji pracownika, względnie otrzymania przez pracownika świadczeń w naturze lub innych nieodpłatnych świadczeń (art. 11 ust. 1 updof).

Wypłacając w październiku wynagrodzenia należne za wrzesień (lub wcześniejsze miesiące) oraz za październik, płatnicy muszą zatem pobrać od nich zaliczki na nowych zasadach. Jest to obowiązek płatników. Pracownik nie musi w tym celu składać pracodawcy żadnych oświadczeń (inaczej niż w przypadku zerowego PIT dla młodych, którego stosowanie w 2019 r. jest uzależnione od złożenia pracodawcy przez młodego pracownika oświadczenia w tej sprawie).

Od 1 października 2019 r. do 31 grudnia 2019 r. płatnicy przy wypłacie wynagrodzeń mają obowiązek potrącać miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości:

  1. 250 zł - w przypadku gdy wypłacają wynagrodzenie pracownikowi, który uzyskuje przychody z tytułu jednego stosunku pracy, albo
  2. 300 zł - w przypadku gdy wypłacają wynagrodzenie pracownikowi, którego miejsce stałego lub czasowego zamieszkania jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a pracownik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę (art. 3 ust. 1 ustawy nowelizującej).

Należy zwrócić uwagę, że pracownicze koszty uzyskania przychodów w podwyższonej wysokości należy potrącać nie tylko przy pobieraniu zaliczki według obniżonej do 17% (lub 17,75%, o czym piszemy w dalszej części artykułu) stawki PIT, ale również przy pobieraniu zaliczki według stawki 32%.

Czytaj więcej w artykule: "Niższy PIT oraz wyższe koszty pracownicze - czyli jak krok po kroku pobierać zaliczki od 1 października 2019 r." >>

Przedsiębiorca i pracodawca w kryzysie – komplet e-booków

Komplet poradników w których kompleksowo omawiamy rozwiązania antykryzysowe dla przedsiębiorców i pracodawców wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. W publikacjach przedstawiamy m.in.: udogodnienia w płatnościach podatków, instrumenty pomocowe służące poprawie płynności finansowej przedsiębiorców a także praktyczne wskazówki i omówienie podstawowych instytucji i narzędzi prawa pracy – takich jak przestój, zwolnienia grupowe lub zmiana warunków wynagradzania, które mogą być wykorzystywane przez pracodawców. W poradnikach opisujemy instrumenty

Kup już za: 79.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK