do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 23.09.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

VAT 2019: Nowe klasyfikacje towarów i usług

Nowe przepisy zmieniające zasady klasyfikacji towarów i usług oraz stosowania stawek VAT wejdą w życie 1 listopada 2019 r., lecz - co do zasady - będą stosowane dopiero od 1 kwietnia 2020 r.

W okresie od 1 listopada 2019 r. do 31 marca 2020 r. stosowana będzie większość obecnie obowiązujących przepisów dotyczących używania obniżonych stawek VAT (art. 7 ust. 2 ustawy zmieniającej z 9 sierpnia 2019 r.). Do 31 marca 2020 r. do klasyfikacji towarów i usług będzie stosowana PKWiU 2008. Wyjątek dotyczy przepisów określających nowy zakres stosowania obniżonych stawek podatku VAT dla książek, gazet, dzienników i czasopism.

Dopiero od 1 kwietnia 2020 r. na nowo zostanie określony zakres stosowania obniżonych stawek VAT w wysokości 5 i 8. Najważniejsze z tych zmian polegać będą na:

  1. nadaniu całkowicie nowego brzmienia załącznikom nr 3 i 10 do ustawy o VAT, w których wymienione są towary i usługi opodatkowane podatkiem VAT według stawki 5 i 8,
  2. określeniu stawki 8 dla czynności dokonywanych w ramach szeroko pojętej działalności gastronomicznej,
  3. przeniesieniu do ustawy o VAT podstawy prawnej stosowania stawki 8 do robót konserwacyjnych.

Zmianom tym towarzyszyć będzie rezygnacja z obecnie stosowanych w ustawie o VAT symboli PKWiU z 2008 r. Symbole te zostaną zastąpione odpowiednimi:

  1. symbolami CN - w przypadku towarów, oraz
  2. symbolami PKWiU z 2015 r. - w przypadku usług.

Nowe klasyfikacje i stawki VAT będą stosowane od 1 listopada 2019 r. przez organy podatkowe, które będą na wniosek podatnika wydawać WIS.

Zmianę należy ocenić zasadniczo pozytywnie. Podatnicy otrzymali dodatkowy czas na przygotowanie się do zmian. Zasady ustalania stawek zostały uproszczone w porównaniu z obecnie obowiązującymi regulacjami. Na wiele produktów stawka zostanie obniżona. Ponadto będzie można wystąpić z wnioskiem o klasyfikację towarów i usług oraz ustalenie stawki VAT.

Z tymi zmianami wiążą się również negatywne konsekwencje, np. nowa klasyfikacja CN, z którą do tej pory mieli do czynienia tylko importerzy. Ponadto obniżce stawek VAT towarzyszą również podwyżki. Ale ostateczny bilans tych zmian powinien być pozytywny.

Czytaj więcej w artykule: "Przewodnik po zmianach VAT od 1 września i 1 listopada 2019 r." >>

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary

Od 1 kwietnia 2020 r. według nowych zasad będziemy klasyfikować towary i ustalać stawki VAT. Każdy podatnik VAT musi prawidłowo zakwalifikować towar, stosując aktualny numer CN zamiast dotychczasowego z PKWiU 2008, a potem przyporządkować właściwą stawkę VAT. Książka jest jedyną publikacją na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów wymienionych w nowej klasyfikacji. Do każdej pozycji CN są przypisane: numer PKWiU 2008 oraz stawka lub zwolnienie z VAT.

Kup już za: 249.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK