do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 20.09.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Nowa aplikacja e-Sprawozdania Finansowe od września 2019 r.

Udoskonalona aplikacja (ze schematami MF w wersji 1_2) uwzględnia postulat przekazywany przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców do Ministra Finansów i Ministra Sprawiedliwości, w oparciu o zgłoszenia przedsiębiorców, którzy sygnalizowali problem pojawiający się na ostatnim etapie składania e-Sprawozdań Finansowych (do KRS).

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców pismem z 29 kwietnia 2019 r. wniósł o zmianę w systemie eKRS polegającej na umożliwieniu składania sprawozdań finansowych identyfikowanych numerem NIP. Ponadto Rzecznik zwrócił się o uwzględnienie bieżących utrudnień i niedogodności związanych ze składaniem sprawozdań finansowych, jako okoliczności wyłączających pociąganie do odpowiedzialności przedsiębiorców podczas postępowań prowadzonych przez organy podległe Ministrowi Sprawiedliwości i Ministrowi Finansów.

W ostatnich dniach Ministerstwo Finansów udostępniło nową bezpłatną aplikację e-Sprawozdania Finansowe on-line dla podmiotów sporządzających sprawozdania finansowe, pod adresem: https://e-sprawozdania.mf.gov.pl/ap/#/step2-start. W obecnej wersji skorelowano identyfikację podmiotów, składających e-Sprawozdania Finansowe w taki sposób, że nie będzie to przyczyną odrzucania e-sprawozdań finansowych przez system eKRS.

Dotychczasowe schematy umożliwiały podanie jednego z dwóch numerów NIP lub KRS. Jeśli spółka podawała pierwszy numer, to miała problem ze złożeniem sprawozdania finansowego poprzez system eKRS. Wymagał on numeru KRS. Obecnie nie będzie z tym problemu, ponieważ aktualnie struktury zawierają dwa pola „Identyfikator podatkowy NIP” oraz „Numer KRS”. Pole obowiązkowe dla jednostek wpisanych do KRS.

Natomiast dalszemu doskonaleniu systemu e-Sprawozdań Finansowych będzie służyło spotkanie Zespołu Roboczego ds. e-sprawozdań w Biurze Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w dniu 23 września 2019 r. Uczestnictwo w pracach Zespołu potwierdziły Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Cyfryzacji.

Źródło: Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary

Od 1 kwietnia 2020 r. zmieniają się dotychczasowe zasady klasyfikacji towarów i ustalania stawek VAT. Towary będziemy klasyfikować według nomenklatury CN. Spowoduje to zmianę stawek VAT na wiele z nich. Książka jest jedyną publikacją na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów wymienionych w nowej klasyfikacji. Do każdej pozycji CN są przypisane: obecnie obowiązujący numer PKWiU 2008 według klucza powiązań GUS oraz stawka lub zwolnienie z VAT, jakie obowiązują po zmianach, wraz z podstawą prawną ich zastosowania. Wraz z książką Czyt

Kup już za: 249.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK