do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 19.09.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Większy nadzór nad działalnością biegłych rewidentów i firm audytorskich

Ustawą z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o biegłych rewidentach została powołana nowa instytucja Polska Agencja Nadzoru Audytowego. Przejmie ona funkcje nadzorcze od Komisji Nadzoru Audytowego (KNA) oraz Krajowej Komisji Nadzoru (KKN).

Przejęcie funkcji nadzorczych przez Agencję nastąpi w pełni od 1 stycznia 2020 r.

Celem wprowadzonych zmian jest wzmocnienie nadzoru publicznego nad działalnością biegłych rewidentów i firm audytorskich w Polsce. Kontroli Agencji będą podlegały wszystkie firmy audytorskie wykonujące badania ustawowe sprawozdań finansowych. Firmy te będą miały obowiązek ponoszenia opłat z tytułu kosztów nadzoru oraz obowiązek składania sprawozdań.

Nowelizacja weszła w życie 5 września 2019 r., z wyjątkiem części przepisów, które wchodzą w życie w terminach późniejszych.

Ustawa z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2019 r. poz. 1571

Oprac. Ewa Sławińska

Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/2020

Publikacja skierowana do wszystkich osób zajmujących się księgowością i rozliczaniem VAT. Poradnik w atrakcyjny i przystępny sposób opisuje najważniejsze zmiany w VAT obowiązujące od 1 lipca 2020 r. a także te wprowadzone 31 sierpnia 2020 r.

Kup już za: 39.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK