do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 17.09.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Porozumienia branżowe potrzebne w prawie pracy

Zdaniem Federacji Przedsiębiorców Polskich bardzo ważne jest wprowadzenie do Prawa Pracy porozumień branżowych.

Mogłyby one działać na wzór dawnych układów zbiorowych pracy, które nie cieszą się popularnością i dużym zainteresowaniem pracodawców czy związków zawodowych. Powodem są ograniczenia związane z funkcjonowaniem obecnie pewnych przepisów utrudniających zawieranie ich przez obie strony.

Nowe, przemyślane regulacje prawne, które odpowiadałyby obecnej sytuacji oraz potrzebom pracodawców i pracowników, byłyby doskonałym rozwiązaniem – aby swobodnie kształtować warunki zatrudnienia – powiedziała Grażyna Spytek-Bandurska, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP). – Oczekują tego same zainteresowane strony. Nie chcą, żeby pewne rozwiązania były narzucane ustawowo. Obecnie sytuacja na rynku pracy pod względem warunków zatrudnienia jest bardzo zmienna i elastyczna. Nie dziwi więc, że pracodawcy i związki zawodowe powinny mieć instrumenty i środki do tego, aby swobodnie kształtować prawa, obowiązki, zasady pracy i płacy tak, jak wymaga tego obecne otoczenie. Ważne jest dostosowanie ich do sytuacji, a nie sztywne stosowanie przepisów prawa pracy – które niekiedy mogą szkodzić dobru pracodawcy, jak i słusznym interesom pracowników – wskazała Spytek-Bandurska.

Źródło: eNewsroom.pl

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami

Publikacja uwzględnia najnowsze zmiany w zakresie prawa pracy dotyczące nowych zasad postępowania przed sądami pracy oraz ustalania płacy minimalnej w 2020 r. Zawiera aktualną treść przepisów oraz kompleksowy i praktyczny komentarz do każdego działu Kodeksu pracy. Pomocą w zrozumieniu i stosowaniu nowych rozwiązań prawnych są liczne przykłady, wzory dokumentów oraz tabelaryczne zestawienia.

Kup już za: 129.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK