do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 17.09.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Waloryzacja umów w zamówieniach bardziej realna

Urząd Zamówień Publicznych wydał opinię dotyczącą możliwości waloryzowania wynagrodzenia wykonawcy w związku z radykalnym wzrostem kosztów realizacji umów w ostatnich latach. Zdaniem Konfederacji Lewiatan powinna ona otworzyć drogę do rozmów między zamawiającymi i wykonawcami na temat ugodowej (pozasądowej), waloryzacji umów o zamówienie publiczne.

Urząd Zamówień Publicznych wydał opinię pt. Dopuszczalność zmiany umowy o udzielenie zamówienia publicznego.

Dotyczy ona możliwości dokonywania zmian w umowach w sprawie zamówienia publicznego na podstawie art. 144 ust. 1 pkt 1, 3 i 6 PZP prowadzących do waloryzacji wynagrodzenia wykonawcy w związku z radykalnym wzrostem kosztów realizacji umów w ostatnich latach.

Opinia odnosi się także do możliwości dokonywania takich zmian w tzw. „starych" umowach, czyli tych zawartych w wyniku postępowań ogłoszonych przed nowelizacją PZP w 2016 r.

- Jest to bardzo ważna opinia, która powinna otworzyć drogę do rozmów między zamawiającymi i wykonawcami na temat ugodowej (pozasądowej), często niezbędnej, waloryzacji umów o zamówienie publiczne - mówi mec. Katarzyna Kuźma, partner w Praktyce Infrastruktury i Energetyki w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, przewodnicząca Rady Zamówień Publicznych przy Konfederacji Lewiatan.

Konfederacja Lewiatan wyraża satysfakcję z faktu, iż autorzy opinii w znacznej części podzielili jej merytoryczne stanowisko, poparte analizą prawną przygotowaną przez kancelarię Domański Zakrzewski Palinka, przekazaną do UZP wraz z wnioskiem o wydanie stanowiska w tej ważnej dla przedsiębiorców sprawie.

Lewiatan będzie wnioskować o doprecyzowanie opinii UZP w zakresie odnoszącym się do tzn. zmian de minimis (art. 144 ust.1 pkt 6 PZP). W tej kwestii opinia w obecnym kształcie może bowiem powodować niepotrzebne wątpliwości interpretacyjne.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary

Od 1 kwietnia 2020 r. zmieniają się dotychczasowe zasady klasyfikacji towarów i ustalania stawek VAT. Towary będziemy klasyfikować według nomenklatury CN. Spowoduje to zmianę stawek VAT na wiele z nich. Książka jest jedyną publikacją na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów wymienionych w nowej klasyfikacji. Do każdej pozycji CN są przypisane: obecnie obowiązujący numer PKWiU 2008 według klucza powiązań GUS oraz stawka lub zwolnienie z VAT, jakie obowiązują po zmianach, wraz z podstawą prawną ich zastosowania. Wraz z książką Czyt

Kup już za: 249.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK