do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 12.09.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Budżet coraz mniej musi dopłacać do FUS

Ostatnie lata przyniosły znaczące zmiany, które zmniejszyły napięcia finansowe w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, którego zadaniem jest finansowanie m.in. rent i emerytur.

Przyczyniły się do tego: uszczelnienie systemu zabezpieczenia społecznego oraz dynamiczny wzrost gospodarczy.

W 2018 r. dotacja z budżetu państwa na rzecz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wyniosła 35,8 mld PLN (dane MF), czyli 1,7% w relacji do PKB. To najmniej od 1999 r. Dotacja ta była o 10,8 mld zł mniejsza od pierwotnych założeń budżetowych.

Źródłem tak znaczącej rewizji potrzeb finansowych FUS, widocznej już w 2017 r., jest – obok zmian systemowych w zakresie oskładkowania pracy m.in. świadczonej w ramach umów cywilnoprawnych, przez członków rad nadzorczych, e-zwolnień czy e-składek - dynamiczny przyrost liczby pracujących w polskiej gospodarce oraz solidna dynamika płac. Dzięki temu wyraźnie zwiększyły się wpływy ze składek do budżetu FUS. Wg danych ZUS na koniec 2018 r. ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym objętych było w Polsce 15,8 mln pracowników, czyli o ponad 0,3 mln osób więcej niż na koniec 2017 r. i blisko 1,2 mln więcej w porównaniu z rokiem 2015.  

O poprawiającej się sytuacji finansowej Funduszu najdobitniej świadczy rekordowo wysokie pokrycie wydatków przez wpływy ze składek i ich pochodnych. W 2018 r. wpływy ze składek i ich pochodnych pokryły 78,6%, wydatków FUS, czyli najwięcej od 2001 roku. Co więcej, z danych za I kw. bieżącego roku wynika, że wskaźnik ten w dalszym ciągu poprawia się, przebijając wyraźnie poziom 80%.

Powyższe dane dowodzą, że w naszym kraju zwiększa się bezpieczeństwo i stabilność systemu zabezpieczenia na starość, co stanowi istotę działania Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Stabilny FUS to stabilne warunki wypłaty świadczeń obecnie i w przyszłości.

Źródło: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

Prawo pracy i ZUS 2020 - pakiet STANDARD

Pakiet poradników kompleksowo omawiający zmiany w przepisach prawa pracy regulujących tematykę zatrudnienia w 2020 r. oraz najbardziej popularnych form zatrudnienia cywilnoprawnego . Omawia m.in. problematykę rozliczania czasu pracy w tym roku kalendarzowym, z uwzględnieniem kwestii ograniczeń handlu w niedzielę. Wyczerpująco wskazuje zmiany dotyczące wynagradzania pracowników, nie zapominając przy tym o aspektach podatkowych i ubezpieczeniowych płac.

Kup już za: 49.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK