do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 10.09.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Świadectwo pracy na nowych zasadach

Nowelizacja Kodeksu pracy dotycząca świadectwa pracy weszła w życie 7 września 2019 r. Tego dnia zmienił się także pomocniczy wzór świadectwa pracy. Pouczenie na świadectwie pracy uwzględni 14-dniowe terminy na złożenie wniosku o sprostowanie świadectwa pracy i wniesienie do sądu pracy żądania takiego sprostowania. Nowością będzie też kod QR zamieszczany na świadectwie pracy.

W wyniku nowelizacji Kodeksu pracy od 7 września 2019 r. zmienił się okres, w ciągu którego pracownik będzie mógł wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy. Termin ten został wydłużony z 7 dni do 14 dni od otrzymania świadectwa pracy. Ponadto, jeżeli pracodawca nie uwzględni wniosku pracownika, pracownik będzie miał 14 dni na skierowanie sprawy do sądu pracy - było to 7 dni. W sytuacji gdy pracodawca nie zawiadomi pracownika o odmowie sprostowania świadectwa pracy, pracownik będzie mógł wnieść żądanie sprostowania do sądu pracy.

Opisane zmiany w Kodeksie pracy wymusiły też nowelizację rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy i zmianę w treści pouczenia w pomocniczym wzorze świadectwa pracy. Będzie ono zawierać nowe terminy na złożenie wniosku o sprostowanie świadectwa pracy oraz wniesienie do sądu pracy żądania o takie sprostowanie.

W świadectwie pracy znajdzie się również nowy element. Na każdej stronie pomocniczego wzoru świadectwa pracy znajdzie się kod QR. Kod ma zawierać takie informacje jak: rodzaj dokumentu, numer strony i jej orientację oraz ogólną liczbę stron.

Podstawa prawna:

  • art. 97 § 21 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 1040; ost. zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1495

  • projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy – opubl. rcl.gov.pl

Oprac. Tomasz Kowalski

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami

Publikacja uwzględnia najnowsze zmiany w zakresie prawa pracy dotyczące nowych zasad postępowania przed sądami pracy oraz ustalania płacy minimalnej w 2020 r. Zawiera aktualną treść przepisów oraz kompleksowy i praktyczny komentarz do każdego działu Kodeksu pracy. Pomocą w zrozumieniu i stosowaniu nowych rozwiązań prawnych są liczne przykłady, wzory dokumentów oraz tabelaryczne zestawienia.

Kup już za: 129.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK