do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 09.09.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Objaśnienia MF w sprawie daniny solidarnościowej

Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia dotyczące zasad obliczania i zapłaty daniny solidarnościowej. Podatnicy po raz pierwszy zapłacą daninę solidarnościową dopiero w 2020 r.

Danina solidarnościowa to nowy podatek nałożony na najbogatszych Polaków z początkiem 2019 r. Jak wyjaśnia MF do zapłaty daniny solidarnościowej zobowiązane są nie tylko podatnicy osiągający dochody z pracy i z działalności gospodarczej, ale również  z zysków kapitałowych i z zagranicznej jednostki kontrolowanej.

Obowiązek zapłaty daniny solidarnościowej powstaje gdy suma ww. dochodów po ich zmniejszeniu o kwoty pomniejszające przekroczy 1 000 000 zł. Podatek wynosi 4%.

MF przypomniało, że po raz pierwszy podatnicy będą mieli obowiązek złożyć deklarację o wysokości daniny solidarnościowej w terminie do 30 kwietnia 2020 r. Przeznaczony do tego jest formularz DSF-1. W tym samym terminie trzeba będzie również wpłacić podatek. Nie warto się spóźniać z zapłatą tego podatku ponieważ od niewpłaconej w terminie daniny solidarnościowej będą naliczane odsetki za zwłokę.

Źródło: Objaśnienia MF z 28 sierpnia 2019 r. dotyczące stosowania przepisów o daninie solidarnościowej zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych - opublikowane 30 sierpnia 2019 r. na podatki.gov.pl

Oprac. Katarzyna Wojciechowska

VAT 2019. Komentarz do zmian od 1 września 2019 r. + VAT 2019. Komentarz. Aktualne zmiany w VAT

Komplet książek zawiera praktyczne omówienie każdego przepisu ustawy o podatku od towarów i usług.
Uwzględnia zmiany obowiązujące od 1 stycznia i 1 maja 2019 r., a także te, które wejdą w życie 1 września 2019 r. i listopada 2019 r. Omawia również zmiany które wejdą w życie w styczniu i kwietniu 2020 r.
Szczegółowo wskazuje, jak w ważnych kwestiach zmieniło się w ostatnim roku stanowisko krajowych sądów administracyjnych oraz organów podatkowych. Są w niej praktyczne tabele i prawie 300 przykładów pokazujących, jak rozliczać VAT.

Kup już za: 228.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK