do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 26.08.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

VAT 2019: Ograniczenie prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego

Od września prawo do zwolnienia podmiotowego utracą ci podatnicy, którzy, pomimo że ich obroty nie przekroczyły progu ustawowego (dla całego roku 200 000 zł), zajmują się sprzedażą detaliczną lub hurtową części do samochodów lub motocykli.

Co ważne, w przypadku dostawy części bez znaczenia jest to, jaki kanał dystrybucji stosuje podatnik (tj. zwolnienie utraci zarówno przy sprzedaży osobistej, na odległość, jak również gdy dokonując naprawy, wyodrębni z transakcji część i dokona jej sprzedaży).

Z kolei podatnicy dokonujący dostaw:

  • preparatów kosmetycznych i toaletowych (PKWiU 20.42.1),
  • komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (PKWiU 26),
  • urządzeń elektrycznych i nieelektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego (PKWiU 27),
  • maszyn i urządzeń, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 28)

- utracą zwolnienie podmiotowe, jeżeli zdecydują się na realizowanie transakcji na odległość (tj. przez internet, telefon). Przy takich towarach sprzedaż bezpośrednia nie niweczy prawa do zwolnienia podmiotowego.

Jednak powyższe pozycje nie wyczerpują "czarnej listy" świadczeń wyłączających zwolnienie. Od września znajdą się na niej usługi windykacyjne, co raczej nie powinno zaskakiwać. Kolejny raz prawodawca wykazał się totalną nieznajomością materii, posługując się zapisem: "ściągania długów, w tym factoringu", gdy każdy kto cokolwiek wie na temat takich świadczeń (chodzi o wiedzę praktyczną) wskaże, że usługa factoringu od lat (o ile kiedykolwiek była) nie zawiera się w usłudze ściągania długów. Ale to sprawa drugorzędna, bo faktycznie zarówno podatnik parający się windykacją na zlecenie, jak i świadczący usługi factoringu nie może stosować zwolnienia na podstawie art. 113 ustawy o VAT.

Czytaj więcej w artykule: " Przegląd wrześniowych zmian w VAT" >>

Zobacz więcej publikacji na temat zmian w VAT >>

VAT 2019. Komentarz do zmian od 1 września 2019 r.

Podatników VAT czeka prawdziwa rewolucja w rozliczeniach. Zmiany uchwalone w lipcu i w sierpniu 2019 r. będą wprowadzane w kilku etapach, tj. od września i listopada 2019 r. oraz od stycznia, kwietnia i lipca 2020 r. Prezentowana publikacja zawiera ujednolicony tekst ustawy o VAT wraz z komentarzem pod każdym zmienianym artykułem. Autor komentarza „VAT 2019” – Tomasz Krywan – w przystępny sposób na przykładach omawia, na czym polega każda zmiana, jak ją stosować w praktyce i od kiedy.

Kup już za: 89.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK