do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 23.08.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

VAT 2019: Zwolnienie od VAT sprzedaży komorniczej

We wrześniu wchodzi w życie pierwszy pakiet zmian w przepisach VAT uchwalonych przez Sejm w kwietniu i lipcu 2019 r. W pakiecie znalazło się kilkanaście zmian, z których najpoważniejsza oznacza bezwzględną utratę prawa do zwolnienia podmiotowego z VAT przez podatników wykonujących niektóre rodzaje sprzedaży.

Zmiana wprowadzona w art. 43 ustawy o VAT dotyczy sprzedaży komorniczej. Wbrew pozorom może mieć ona istotne znaczenie nie tylko dla licytowanych dłużników i komorników, ale nade wszystko dla nabywców towarów zakupionych w tym trybie.

W praktyce bowiem część sprzedaży komorniczych prowadzonych jest w takich okolicznościach, w których trudno jest uzyskać od licytowanego informacje na temat sposobu nabycia czy wykorzystywania składników majątku. Tymczasem dla niektórych zwolnień wiedza na ten temat jest konieczna. Aby wyeliminować te problemy, prawodawca wprowadza fikcję prawną braku prawa do zwolnienia w każdym z tych przypadków, w których komornik nie uzyskał informacji potwierdzających zasadność zwolnienia, pomimo udokumentowanych działań w tym zakresie. Zmiana ta nie ucieszy wierzycieli, którzy muszą podzielić się uzyskaną z egzekucji kwotą ze Skarbem Państwa, ale daje gwarancję bezpieczeństwa nabywcy, który odliczając VAT, nie musi obawiać się tego, że po jakimś czasie dowie się, iż transakcja była zwolniona, a zatem nie przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Identyczna, jeżeli chodzi o zakres merytoryczny, zmiana została zapisana w nowododanym art. 82a, z tym że ustanowiona w nim fikcja prawna dotyczy zwolnień wynikających z przepisów wykonawczych.

Zmiana dotycząca założeń sprzedaży komorniczej i braku prawa do zwolnienia, wpisana została również do art. 113 ustawy o VAT regulującego prawo do tzw. zwolnienia podmiotowego.

Czytaj więcej w artykule: " Przegląd wrześniowych zmian w VAT" >>

VAT 2019. Komentarz do zmian od 1 września 2019 r. + VAT 2019. Komentarz. Aktualne zmiany w VAT

Komplet książek zawiera praktyczne omówienie każdego przepisu ustawy o podatku od towarów i usług.
Uwzględnia zmiany obowiązujące od 1 stycznia i 1 maja 2019 r., a także te, które wejdą w życie 1 września 2019 r. i listopada 2019 r. Omawia również zmiany które wejdą w życie w styczniu i kwietniu 2020 r.
Szczegółowo wskazuje, jak w ważnych kwestiach zmieniło się w ostatnim roku stanowisko krajowych sądów administracyjnych oraz organów podatkowych. Są w niej praktyczne tabele i prawie 300 przykładów pokazujących, jak rozliczać VAT.

Kup już za: 228.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK