do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 23.08.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Sąd będzie mógł nakazać dalsze zatrudnianie pracownika

Jeszcze przed zakończeniem postępowania sąd będzie mógł zobowiązać pracodawcę do dalszego zatrudniania bezprawnie zwolnionego pracownika. Taką zmianę przewiduje ustawa o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wejdzie w życie 7 listopada 2019 r.

Nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania cywilnego zmieni przepisy dotyczące postępowania w sprawach z zakresu prawa pracy. Chodzi o sytuacje, gdy pracownik zaskarży do sądu pracy wypowiedzenie umowy o pracę. Na wniosek pracownika sąd przywracając pracownika do pracy, będzie mógł w wyroku nałożyć na pracodawcę obowiązek dalszego zatrudnienia pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.

Obecnie przepisy przewidują możliwość nałożenia w wyroku na wniosek pracownika obowiązku dalszego zatrudnienia tylko w przypadku uznania wypowiedzenia umowy za bezskuteczne.

Zdaniem ustawodawcy, uzasadnione jest wprowadzenie możliwości nakładania również w wyroku przywracającym do pracy obowiązku pracodawcy dalszego zatrudnienia pracownika aż do czasu prawomocnego rozpoznania sprawy. Celem takiej nowelizacji przepisów jest wzmocnienie pozycji pracownika w sporze sądowym z pracodawcą. Nowe przepisy urealnią ochronę zatrudnionych. Obecnie z powodu długotrwałości procesów sądowych często jest ona fikcyjna. W praktyce nie jest bowiem możliwe uzyskanie rozstrzygnięcia sprawy przed upływem okresu wypowiedzenia.

Nowelizacja wejdzie w życie 7 listopada 2019 r.

art. 1 pkt 164 ustawy z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2019 r. poz. 1469

Oprac. Tomasz Kowalski

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami

Publikacja uwzględnia najnowsze zmiany w zakresie prawa pracy dotyczące nowych zasad postępowania przed sądami pracy oraz ustalania płacy minimalnej w 2020 r. Zawiera aktualną treść przepisów oraz kompleksowy i praktyczny komentarz do każdego działu Kodeksu pracy. Pomocą w zrozumieniu i stosowaniu nowych rozwiązań prawnych są liczne przykłady, wzory dokumentów oraz tabelaryczne zestawienia.

Kup już za: 129.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK