do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 14.08.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Zmiany treści powiadomień ZUS o drukach e-ZLA dla pracowników

Ze względu na zmiany w przepisach dotyczących zakresu ochrony danych osobowych, ZUS zmienił treść powiadomień przekazywanych mailem lub smsem pracodawcom, których pracownicy otrzymali zwolnienia lekarskie e-ZLA.

W powiadomieniach nie ma już informacji dotyczących danych ubezpieczonego (imię i nazwisko), okresu zwolnienia lekarskiego, czy numeru dokumentu e-ZLA.

Po zmianie,  w treści sms lub mail ZUS wysyła jedynie informację płatnikowi składek,  że zwolnienie e-ZLA zostało wystawione lub anulowane. Dodatkowo w treści  powiadomienia wpisana jest nazwa płatnika składek, którego ubezpieczony (np. pracownik czy zleceniobiorca) otrzymał zwolnienie lekarskie. Informacja ta jest istotna w przypadku Biur Rachunkowych obsługujących wielu płatników.

Dostęp do pełnej treści wystawionego zwolnienia lekarskiego e-ZLA,  mają płatnicy składek (lub osoby przez nich upoważnione) na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). W tym zakresie nic się nie zmieniło. Warto jednak przypomnieć o konieczności systematycznej weryfikacji przez płatników wydanych upoważnień do obsługi profilu PUE ZUS lub obsługi samych druków e-ZLA. Chodzi głównie o sprawdzanie czy osoby upoważnione powinny mieć dostęp do wszystkich danych, czy może po zmianach przepisów dotyczących ochrony danych osobowych, są dane do których te osoby nie powinny mieć już dostępu. W tym przypadku osobą, która może zmienić zakres dostępu do tych danych  jest płatnik składek. 

Oprac. Agata Pinzuł

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary

1 kwietnia 2020 r. nastąpią dwie rewolucyjne zmiany dla podatników. Według nowych zasad będziemy klasyfikować usługi i ustalać stawki VAT. Każdy podatnik VAT musi prawidłowo zakwalifikować usługę, stosując aktualny numer CN zamiast dotychczasowego z PKWiU 2008. Po ustaleniu numeru CN musi przyporządkować właściwą stawkę VAT, gdyż nowa klasyfikacja spowoduje również zmianę stawek VAT na wiele produktów. Książka jest jedyną publikacją na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów wymienionych w nowej klasyfikacji. Do każdej pozycji CN

Kup już za: 249.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK