do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 14.08.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Zmiany treści powiadomień ZUS o drukach e-ZLA dla pracowników

Ze względu na zmiany w przepisach dotyczących zakresu ochrony danych osobowych, ZUS zmienił treść powiadomień przekazywanych mailem lub smsem pracodawcom, których pracownicy otrzymali zwolnienia lekarskie e-ZLA.

W powiadomieniach nie ma już informacji dotyczących danych ubezpieczonego (imię i nazwisko), okresu zwolnienia lekarskiego, czy numeru dokumentu e-ZLA.

Po zmianie,  w treści sms lub mail ZUS wysyła jedynie informację płatnikowi składek,  że zwolnienie e-ZLA zostało wystawione lub anulowane. Dodatkowo w treści  powiadomienia wpisana jest nazwa płatnika składek, którego ubezpieczony (np. pracownik czy zleceniobiorca) otrzymał zwolnienie lekarskie. Informacja ta jest istotna w przypadku Biur Rachunkowych obsługujących wielu płatników.

Dostęp do pełnej treści wystawionego zwolnienia lekarskiego e-ZLA,  mają płatnicy składek (lub osoby przez nich upoważnione) na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). W tym zakresie nic się nie zmieniło. Warto jednak przypomnieć o konieczności systematycznej weryfikacji przez płatników wydanych upoważnień do obsługi profilu PUE ZUS lub obsługi samych druków e-ZLA. Chodzi głównie o sprawdzanie czy osoby upoważnione powinny mieć dostęp do wszystkich danych, czy może po zmianach przepisów dotyczących ochrony danych osobowych, są dane do których te osoby nie powinny mieć już dostępu. W tym przypadku osobą, która może zmienić zakres dostępu do tych danych  jest płatnik składek. 

Oprac. Agata Pinzuł

VAT 2019. Komentarz do zmian od 1 września 2019 r. + VAT 2019. Komentarz. Aktualne zmiany w VAT

Komplet książek zawiera praktyczne omówienie każdego przepisu ustawy o podatku od towarów i usług.
Uwzględnia zmiany obowiązujące od 1 stycznia i 1 maja 2019 r., a także te, które wejdą w życie 1 września 2019 r. i listopada 2019 r. Omawia również zmiany które wejdą w życie w styczniu i kwietniu 2020 r.
Szczegółowo wskazuje, jak w ważnych kwestiach zmieniło się w ostatnim roku stanowisko krajowych sądów administracyjnych oraz organów podatkowych. Są w niej praktyczne tabele i prawie 300 przykładów pokazujących, jak rozliczać VAT.

Kup już za: 228.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK