do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 14.08.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Coraz więcej chętnych do doradztwa podatkowego

Coraz szybciej rośnie liczba nowych doradców podatkowych w Polsce. Tylko w pierwszej połowie tego roku, prawo do wykonywania zawodu doradcy uzyskało więcej osób niż w całym 2018 roku. Do Krajowej Izby Doradców Podatkowych w lipcu dołączyło kolejnych 38 osób.

- To wyraz coraz większego zainteresowania biznesu usługami doradztwa podatkowego. Już nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale również małe i średnie firmy coraz częściej potrzebują profesjonalnego doradztwa podatkowego. Wynika to z troski o bezpieczeństwo prowadzonego biznesu – ocenia prof. Adam Mariański, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Doradcą podatkowym w Polsce może zostać każda niekarana osoba, która posiada wykształcenie wyższe i pomyślnie zda dwuetapowy egzamin organizowany kilka razy do roku przez Ministerstwo Finansów. Pytania są wymagające, aby zdać obie części egzaminu należy wykazać się wyjątkową wiedzą nie tylko z zakresu prawa podatkowego i rachunkowości, ale również przepisów prawa międzynarodowego.

- Wysoki poziom to gwarancja jakości świadczonych później usług. Doradztwo podatkowe to duża odpowiedzialność, ten zawód wymaga nieustannego kształcenia i doskonalenia swoich umiejętności– mówi Mariański.

W warszawskiej siedzibie Krajowej Izby Doradców Podatkowych ślubowanie złożyło w lipcu 38 nowych doradców, którzy pomyślnie zdali egzamin wiosną tego roku. Wszystko wskazuje na to, że 2019 będzie rekordowy pod względem liczby nowych osób, które zdobyły uprawnienia doradcy podatkowego. Tylko w pierwszej połowie roku na listę doradców podatkowych prowadzoną przez Krajową Radę Doradców Podatkowych już zostało wpisanych 234 nowych doradców. W całym 2018 roku takich osób było 187. W całej Polsce prawo do wykonywania zawodu doradcy podatkowego ma w tej chwili 8969 osób: najwięcej uprawnionych do wykonywania tego zawodu profesjonalistów jest na Mazowszu (2595 doradców podatkowych) i w województwie Śląskim (1059 osób.) Zawód doradcy podatkowego w Polsce jest chroniony prawnie; wykonywanie doradztwa podatkowego bez uprawnień jest zagrożone karą do 50 tysięcy złotych.

Źródło: www.doradcy.krdp.pl

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary

1 kwietnia 2020 r. nastąpią dwie rewolucyjne zmiany dla podatników. Według nowych zasad będziemy klasyfikować usługi i ustalać stawki VAT. Każdy podatnik VAT musi prawidłowo zakwalifikować usługę, stosując aktualny numer CN zamiast dotychczasowego z PKWiU 2008. Po ustaleniu numeru CN musi przyporządkować właściwą stawkę VAT, gdyż nowa klasyfikacja spowoduje również zmianę stawek VAT na wiele produktów. Książka jest jedyną publikacją na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów wymienionych w nowej klasyfikacji. Do każdej pozycji CN

Kup już za: 249.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK