do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 23.07.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Weszła w życie nowa wersja struktury JPK-FA

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów została opublikowana druga wersja struktury JPK-FA(2). Będzie ona obowiązywać od 1 lipca 2019 r.

Od 1 lipca 2019 r. podatnicy powinni używać JPK-FA(2). Jak zapewnia MF, wprowadzone w schemacie zmiany poprawią jakość raportowanych danych i jednocześnie będą spójne z poprzednią wersją schematu. Struktura oraz broszura informacyjna do niej są dostępne pod adresem: https://www.gov.pl/web/kas/struktury-jpk. Broszura zawiera również:

listę zmian wprowadzonych w nowym schemacie JPK-FA w stosunku do schematu poprzedniego, a także odpowiedzi na pytania, w tym m.in. informację, że nowy wzór JPK-FA(2) ma zastosowanie także do faktur wystawionych przed 1 lipca 2019 r.

Przypomnijmy, że organy podatkowe mają prawo żądać od podatników prowadzących księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych przekazania całości lub części tych ksiąg oraz dowodów księgowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznych nośnikach danych. Przy czym dane te powinny być przekazane w postaci elektronicznej wymaganej przez fiskusa (art. 193a Ordynacji podatkowej). W przypadku skierowania do podatnika żądania udostępnienia dowodów księgowych, jakimi są faktury, jest on zatem obowiązany do przekazania organowi podatkowemu tych danych według schematu JPK-FA.

Źródło: Komunikat MF z 31 maja 2019 r. pt. "Nowa wersja struktury JPK-Fa" - opubl. na
www.mf.gov.pl

PODSTAWA PRAWNA:

art. 193a ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 900; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1018

Ewa Sławińska

PKWiU - Nowa matryca stawek VAT – Usługi

1 kwietnia 2020 r. nastąpią dwie rewolucyjne zmiany dla podatników. Według nowych zasad będziemy klasyfikować usługi i ustalać stawki VAT. Każdy podatnik VAT musi prawidłowo zakwalifikować usługę, stosując aktualny numer z PKWiU 2015 zamiast dotychczasowego z PKWiU 2008. Po ustaleniu numeru PKWiU musi przyporządkować właściwą stawkę VAT, gdyż nowa klasyfikacja spowoduje również zmianę stawek VAT na niektóre z usług. Nasza książka to jedyna publikacja na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich usług wymienionych w nowej klasyfikacji. Do poz

Kup już za: 178.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK