do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 19.07.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Nowa struktura JPK_VAT od kwietnia 2020 r.

Ustawa nowelizująca VAT przewiduje nową strukturę JPK. Ma ona zastąpić dotychczasowe deklaracje VAT-7/VAT-7K i JPK_VAT, gdyż będzie zawierała dane zarówno z deklaracji, jak i z ewidencji VAT. W 2020 r. wprowadzenie tych regulacji będzie odbywać się etapami. Od kwietnia 2020 r. obowiązek ten będzie dotyczył tylko dużych przedsiębiorców.

Od 1 lipca 2020 r.obowiązkiem zostaną objęci pozostali podatnicy, w tym jednostki samorządu terytorialnego, chyba że dobrowolnie wybiorą wcześniejszy termin wysyłki nowego JPK.

W ostatecznym projekcie, który trafił do Sejmu, rozłożono na dwa etapy obowiązek wysyłki deklaracji i ewidencji w formacie nowego JPK_VAT. Od kwietnia 2020 r. dotyczy to tylko dużych przedsiębiorców (innych niż mali, średni i mikro). Status ten będzie się oceniać na podstawie ustawy Prawo przedsiębiorców.

Pozostali przedsiębiorcy będą zobowiązani do wysyłania JPK_VAT w nowej wersji od 1 lipca 2020 r. Termin ten będzie obowiązywał również jednostki budżetowe: m.in. JST, organy władzy publicznej, jednostki państwowe, podmioty lecznicze, szkoły, uczelnie, instytucje kultury itp. Jednak będą oni mogli sami zdecydować o wcześniejszym, niż 1 lipca 2020 r., przejściu na składanie deklaracji i ewidencji VAT w formie nowego JPK_VAT.

Podatnicy w celu wypełnienia obowiązków związanych z rozliczeniem VAT nie będą musieli składać dwóch dokumentów: pliku JPK_VAT i deklaracji VAT, tak jak dotychczas. Wyślą jeden plik zawierający dane odpowiednio z deklaracji oraz ewidencji VAT. Dodatkowym uproszczeniem będzie eliminacja:

  •     załączników wymaganych przy składaniu tradycyjnego rozliczenia VAT, np. VAT-ZD,
  •     dodatkowych wniosków występujących w standardowych deklaracjach.

Załączniki zostaną zastąpione polami wyboru zawartymi w strukturze nowego pliku JPK_VAT.

Podatnicy rozliczający się kwartalnie będą zobowiązani do przekazywania, za pierwszy i drugi miesiąc danego kwartału, do właściwego urzędu skarbowego ewidencji VAT do 25 dnia miesiąca następującego odpowiednio po każdym z tych miesięcy. Następnie dopiero po zakończeniu kwartału wyślą nowy JPK_VAT.

na podst. J. Dmowska/BVAT nr 7 z 2019 r.

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary

Od 1 kwietnia 2020 r. według nowych zasad będziemy klasyfikować towary i ustalać stawki VAT. Każdy podatnik VAT musi prawidłowo zakwalifikować towar, stosując aktualny numer CN zamiast dotychczasowego z PKWiU 2008, a potem przyporządkować właściwą stawkę VAT. Książka jest jedyną publikacją na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów wymienionych w nowej klasyfikacji. Do każdej pozycji CN są przypisane: numer PKWiU 2008 oraz stawka lub zwolnienie z VAT.

Kup już za: 249.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK