do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 18.07.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

31 lipca 2019 r. mija termin na wprowadzenie nowych oznaczeń stawek VAT

Podatnicy użytkujący kasy, których fiskalizacja miała miejsce przed 1 maja, mają czas do 31 lipca 2019 r. na ich przeprogramowanie i dostosowanie używanych stawek VAT i zwolnień do nowych oznaczeń literowych wprowadzonych przez obowiązujące od 1 maja br. rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących.

Podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących muszą:

  • odpowiednio przypisać oznaczenia literowe od "A" do "G" do stawek podatku lub zwolnień od podatku, powiązanych z nazwami towarów i usług (§ 6 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących),
  • przedstawić, na żądanie organu podatkowego, przypisania odpowiednich oznaczeń literowych do danej stawki podatku lub zwolnienia od podatku (§ 6 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących).

Obowiązek ten istniał również do 30 kwietnia, ale od 1 maja 2019 r. nastąpiły w tym zakresie zmiany. Przed zmianą podatnicy mogli dowolnie przypisywać litery od "B" do "G" do obniżonych stawek podatku lub zwolnień od VAT. Tylko litera "A" była zastrzeżona dla stawki podstawowej.

Obecnie takiej swobody już nie ma. Każda stawka lub zwolnienie ma przypisaną, obowiązkową literę. Nowe zasady dotyczą wszystkich rodzajów kas.

Nowa matryca stawek VAT

  • literze "A" – jest przypisana stawka podstawowa podatku w wysokości 22% albo 23%,
  • literze "B" – jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 7% albo 8%,
  • literze "C" – jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 5%,
  • literze "D" – jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 0%,
  • literze "E" – jest przypisane zwolnienie od podatku,
  • literze "F" i "G" – są przypisane pozostałe stawki podatku, w tym wartość 0% (zero techniczne) w przypadku sprzedaży opodatkowanej na zasadzie VAT marża.

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary

Od 1 kwietnia 2020 r. według nowych zasad będziemy klasyfikować towary i ustalać stawki VAT. Każdy podatnik VAT musi prawidłowo zakwalifikować towar, stosując aktualny numer CN zamiast dotychczasowego z PKWiU 2008, a potem przyporządkować właściwą stawkę VAT. Książka jest jedyną publikacją na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów wymienionych w nowej klasyfikacji. Do każdej pozycji CN są przypisane: numer PKWiU 2008 oraz stawka lub zwolnienie z VAT.

Kup już za: 249.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK