do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 11.07.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Kasy z papierowym zapisem kopii kupisz tylko do końca sierpnia

Kasy z papierowym zapisem kopii można kupić tylko do końca sierpnia 2019 r. Ten typ kasy można używać do czasu technicznego zużycia kasy lub zapełnienia jej pamięci fiskalnej. Później kasa musi zostać wymieniona na kasę online (lub ewentualnie kasę z elektronicznym zapisem kopii, pod warunkiem że nastąpi to nie później niż do końca 2022 r.).

W związku z wprowadzeniem kas online, kasy fiskalne z papierowym, a także kasy z elektronicznym, zapisem kopii mają być stopniowo wycofywane z rynku. Pierwsze z rynku mają zniknąć kasy z papierowym zapisem kopii. Dlatego ustawodawca postanowił, że ten typ kas można kupić maksymalnie do końca sierpnia 2019 r. Tylko kasy kupione nie później niż do końca sierpnia można legalnie używać do ewidencjonowania sprzedaży. Kasy kupione później nie mogą być stosowane. Jest tak dlatego, że wydawane dla tego typu kas potwierdzenia o spełnieniu funkcji, kryteriów i warunków technicznych są wydawane na okres do 31 sierpnia 2019 r. Podatnik zaś może używać do ewidencjonowania sprzedaży wyłącznie kasy kupione w okresie obowiązywania ww. potwierdzenia.

Podatnicy, którzy kupili kasy z papierowym zapisem kopii nie później niż do końca sierpnia 2019 r. mogą ich używać do czasu ich technicznego zużycia kasy lub zapełnienia pamięci fiskalnej kasy. Kolejnym mechanizmem usuwającym kasy z papierowym zapisem kopii z rynku jest bowiem zakaz wymiany pamięci fiskalnej w kasach z papierowym zapisem kopii (art. 145a ust. 5 ustawy o VAT). Po zapełnieniu pamięci fiskalnej kasy z papierowym zapisem kopii podatnik będzie zatem zmuszony wymienić ją na nowszy typ kasy tj. kasę online lub kasę z elektronicznym zapisem kopii. Przy czym kasę z elektronicznym zapisem kopii można będzie kupić najpóźniej do końca 2022 r.

Podstawa prawna:

  • art. 111, art. 145a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 2174; ost. zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1018

Oprac. Ewa Sławińska

VAT 2019. Komentarz do zmian od 1 września 2019 r. + VAT 2019. Komentarz. Aktualne zmiany w VAT

Komplet książek zawiera praktyczne omówienie każdego przepisu ustawy o podatku od towarów i usług.
Uwzględnia zmiany obowiązujące od 1 stycznia i 1 maja 2019 r., a także te, które wejdą w życie 1 września 2019 r. i listopada 2019 r. Omawia również zmiany które wejdą w życie w styczniu i kwietniu 2020 r.
Szczegółowo wskazuje, jak w ważnych kwestiach zmieniło się w ostatnim roku stanowisko krajowych sądów administracyjnych oraz organów podatkowych. Są w niej praktyczne tabele i prawie 300 przykładów pokazujących, jak rozliczać VAT.

Kup już za: 228.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK