do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 10.07.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Niektórzy podatnicy CIT nadal muszą złożyć sprawozdanie finansowe do US

Podatnicy CIT niewpisani do rejestru przedsiębiorców (np. jednostki nieprowadzące działalności gospodarczej stowarzyszenia, fundacje, związki zawodowe) mają obowiązek przekazywania swoich sprawozdań finansowych do urzędu skarbowego. Muszą to zrobić w terminie 10 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 27 ust. 2 updop) nakłada na podatników niewpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS (np. nieprowadzące działalności gospodarczej stowarzyszenia, fundacje, związki zawodowe) obowiązek przekazania do urzędu skarbowego sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z badania. Muszą to zrobić w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania. Tym samym, przekazanie do US sprawozdań zatwierdzonych 30 czerwca 2019 r. (tj. w ostatni możliwy dzień zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2018 r.) powinno nastąpić nie później niż 10 lipca 2019 r.

Dokumenty jakie trzeba złożyć do urzędu skarbowego to:

  • sprawozdanie finansowe,
  • sprawozdanie z badania (jeżeli sprawozdanie podlegało obowiązkowemu badaniu),
  • odpis uchwały zatwierdzającej sprawozdanie finansowe.

Wszystkie te dokumenty należy złożyć w urzędzie skarbowym w formie elektronicznej nieustrukturyzowanej np. jako plik PDF.

Przypomnijmy jednocześnie, że jednostki wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS przekazują sprawozdanie finansowe wraz z innymi wymaganymi dokumentami do KRS (a nie do US) w terminie 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania. Tym samym termin przekazania sprawozdania do KRS dla sprawozdań zatwierdzonych 30 czerwca 2019 r. upływa 15 lipca 2019 r.

Podstawa prawna:

  • art. 53 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz. U. z 2019 r. poz. 351,

  • art. 27 ust. 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz. U. z 2019, poz. 865; ost. zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1018

Oprac. Paweł Muż

Przedsiębiorca i pracodawca w kryzysie – komplet e-booków

Komplet poradników w których kompleksowo omawiamy rozwiązania antykryzysowe dla przedsiębiorców i pracodawców wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. W publikacjach przedstawiamy m.in.: udogodnienia w płatnościach podatków, instrumenty pomocowe służące poprawie płynności finansowej przedsiębiorców a także praktyczne wskazówki i omówienie podstawowych instytucji i narzędzi prawa pracy – takich jak przestój, zwolnienia grupowe lub zmiana warunków wynagradzania, które mogą być wykorzystywane przez pracodawców. W poradnikach opisujemy instrumenty

Kup już za: 79.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK