do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 26.06.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Trwają konsultacje w sprawie opodatkowania transakcji leasingu zwrotnego

Trwają konsultacje podatkowe MF ws. opodatkowania VAT transakcji leasingu zwrotnego. Do 1 lipca 2019 r. każdy zainteresowany podmiot może zgłosić swoją opinię w tej sprawie. Konsultacje są otwarte dla wszystkich podmiotów. Po konsultacjach MF zapowiedziało opracowanie zasad prawidłowego opodatkowania leasingu zwrotnego.

Do 1 lipca 2019 r. można zgłaszać opinie zawierające propozycje zasad opodatkowania leasingu zwrotnego. Opinie te będą przez MF brane pod uwagę przy opracowywaniu dokumentu urzędowych Objaśnień problemu opodatkowania leasingu zwrotnego. Analizie mają być poddawane jedynie opinie zawierające szczegółowe uzasadnienie przedstawianych propozycji.

MF zamierza opracować dokument wyjaśniający podatnikom zasady opodatkowania leasingu zwrotnego w związku z wydaniem przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzeczenia z 27 marca 2019 r. w sprawie C-201/18. Dokument ten ma na celu m.in. ochronę uczciwych podatników oraz zapewnienie pewności obrotu prawnego. Dokument miałby zawierać możliwie kompletny i precyzyjny zbiór zasad, na podstawie których podatnicy mogliby w poszczególnych przypadkach dokonywać klasyfikacji transakcji w zakresie leasingu zwrotnego w szczególności jako:

  • jednej kompleksowej usługi finansowej świadczonej przez finansującego – analogicznie jak w rozstrzygnięciu TSUE w sprawie C-201/18, czy też
  • dwóch odrębnych transakcji, tj. dostawy towarów przez korzystającego oraz odpowiednio dostawy towarów albo świadczenia usług przez finansującego.

Zastosowanie się do opracowanych i przedstawionych zasad skutkowałoby brakiem podstaw do kwestionowania u podatników poprawności rozliczeń w odniesieniu do klasyfikacji przedmiotu transakcji dla celów VAT w przypadku transakcji leasingu zwrotnego.

Źródło: Komunikat MF z 10 czerwca 2019 r. pt. „ Konsultacje podatkowe ws. opodatkowania VAT transakcji leasingu zwrotnego” – www.mf.gov.pl

Oprac. Ewa Sławińska

RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja

Publikacja zawiera omówienie wszystkich zmian wprowadzonych przez ustawę z 21 lutego 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Przejrzysta formuła publikacji pozwala na szybkie zapoznanie się ze zmianami wprowadzonymi w poszczególnych u

Kup już za: 79.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK