do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 26.06.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Klauzula mediacyjna w kontraktach - do czego służy?

Do rozwiązania w drodze mediacji nadają się przede wszystkim spory wynikające z krajowych i międzynarodowych umów handlowych, spory dotyczące przekształceń i połączeń spółek, a także te, które dotyczą renegocjacji długoletnich umów handlowych oraz konfliktów pomiędzy wspólnikami - wynika z danych ICC (International Chamber of Commerce) w Paryżu i VIAC (Vienna International Arbitral Centre) w Wiedniu.

W praktyce wszystkie konflikty mogą być w łatwy sposób rozwiązane, o ile ich strony zapewnią sobie możliwość skorzystania z mediacji, wpisując do wiążących je kontraktów odpowiednią klauzulę rozwiązywania sporów. Jak powszechnie wiadomo, umowy podpisywane są na złe czasy więc, warto zatem zadbać o to, by w przypadku wystąpienia sporu, obie strony zaoszczędziły sobie stresu i kosztów związanych z postępowaniem sądowym.

Klauzula przewidująca mediację jako sposób wypracowania porozumienia, wydaje się być zatem najlepszym rozwiązaniem. Co więcej, w odróżnieniu od negocjacji, jest metodą objętą zasadą poufności, a co za tym idzie bezpieczniejszą dla przedsiębiorców. W dodatku, w przypadku powodzenia, pozwala stronom kontynuować współpracę.

Mimo zalet mediacji, nadal wielu prawników sporządzając umowy, umieszcza w nich jedynie wskazanie konkretnego sądu, który miałby być wokandą dla ewentualnych sporów. To zastanawiające, ponieważ oznacza, że przedsiębiorcy już na początku swojej współpracy przekazują kompetencje do rozstrzygania o tym, kto ma rację stronie trzeciej, której przecież nie tylko nie znają, ale na której wybór nie mają wpływu, i która może nie być równie biegle zorientowana w niuansach dotyczących dziedziny i warunków współpracy, jak oni sami (w polskich sądach powszechnych wybór sędziów dokonywany jest w drodze losowania).

Mediacja zatem niewątpliwie jest narzędziem, z którego warto korzystać, zwłaszcza w świecie biznesu. Na postępowanie sądowe, zawsze jeszcze przyjdzie czas.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary

Od 1 kwietnia 2020 r. według nowych zasad będziemy klasyfikować towary i ustalać stawki VAT. Każdy podatnik VAT musi prawidłowo zakwalifikować towar, stosując aktualny numer CN zamiast dotychczasowego z PKWiU 2008, a potem przyporządkować właściwą stawkę VAT. Książka jest jedyną publikacją na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów wymienionych w nowej klasyfikacji. Do każdej pozycji CN są przypisane: numer PKWiU 2008 oraz stawka lub zwolnienie z VAT.

Kup już za: 249.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK