do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 13.06.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Prosta spółka akcyjna - czy potrzebna?

Projektem nowelizacji Kodeksu spółek handlowych, wprowadzającym m.in. prostą spółkę akcyjną (PSA) ponownie zajmie się nadzwyczajna komisja. Rozpatrzy ona poprawki zgłoszone podczas drugiego czytania projektu.

Sejm przeprowadził drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji Kodeksu spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza on m.in. do obrotu prawnego nowego typu spółkę kapitałową - prostą spółkę akcyjną (PSA).

Jak zaznaczył Grzegorz Lorek, podczas prac komisji nadzwyczajnej nad projektem, przyjęto łącznie 16 poprawek, z których większość miała charakter doprecyzowujący. Jedną z najistotniejszych poprawek merytorycznych - jak wyjaśnił - było "uregulowanie kwestii egzekucji administracyjnej z akcji PSA podlegającej dematerializacji, czyli zarejestrowaniu w rejestrze akcjonariuszy".

Lorek dodał, że w uzasadnieniu tej poprawki zaznaczono, iż "kwestie te zostały rozwiązane identycznie, jak w przyjętym przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów projekcie, który przewiduje obligatoryjną dematerializację spółki akcyjnej i spółki komandytowo-akcyjnej".

Lorek wskazał, że celem nowelizacji jest wzmocnienie rozwoju startupów w Polsce, zwiększenie ich konkurencyjności. Dodał, że za pomysłem na prostą spółkę akcyjną nie stali urzędnicy, tylko reprezentanci startupów.

Podczas dyskusji nad projektem, posłowie klubów opozycyjnych zgłaszali wątpliwości co do potrzeby wprowadzania nowego typu spółki kapitałowej, zamiast modyfikacji już istniejących, czyli spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) i spółek akcyjnych (SA).

Na wątpliwości posłów odpowiadał wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marek Niedużak. Zaznaczył, że modyfikacja spółek z ograniczoną odpowiedzialnością wygenerowałaby niepewność dla już istniejący spółek z o.o. oraz wymierne koszty. Według niego zaproponowanie nowej formy (spółki kapitałowej) ma zaletę - daje wybór przedsiębiorcom". Niedużak podkreślił, że PSA jest bezpieczniejsza dla wierzycieli niż sp. z o.o. "W PSA jest realny mechanizm, który wiąże wysokość rezerwy z określoną kwotą zobowiązań" - zaznaczył.

Rządowy projekt nowelizacji Kodeksu spółek handlowych przewiduje wprowadzenie do obrotu prawnego nowego typu spółki kapitałowej - prostej spółki akcyjnej (PSA). Uregulowanie jej działalności w Kodeksie - jak wskazano w uzasadnieniu do projektu noweli - ułatwi podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej oraz zwiększy możliwości inwestycyjne polskich przedsiębiorców, którzy często konkurują z firmami działającymi na podstawie korzystniejszych przepisów obowiązujących w innych krajach. Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 marca 2020 roku.

Źródło: PAP

RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja

Publikacja zawiera omówienie wszystkich zmian wprowadzonych przez ustawę z 21 lutego 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Przejrzysta formuła publikacji pozwala na szybkie zapoznanie się ze zmianami wprowadzonymi w poszczególnych u

Kup już za: 79.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK