do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 24.05.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Coraz mniej pracowników tymczasowych

Polskie Forum HR, członek Konfederacji Lewiatan, podsumowało sytuację na rynku agencji zatrudnienia w pierwszym kwartale 2019 roku. Odnotowane spadki, zarówno w liczbie pracowników tymczasowych, jak i obrotach, nie są zaskoczeniem. Rynek pracownika trwa w najlepsze.

Rok 2019 przywitaliśmy kolejnymi spadkami na rynku pracy tymczasowej. Liczba pracowników tymczasowych w pierwszym kwartale 2019 roku spadła o 15% porównując z tym samym okresem poprzedniego roku (w porównaniu do ostatniego kwartału 2018 spadek o 12%). Agencje zrzeszone w Polskim Forum HR zatrudniały w tym czasie ponad 90 tys. pracowników tymczasowych, szacujemy że w całej Polsce liczba ta wyniosła ok. 300 tys. osób.

Spada liczba etatów

W tym samym tempie spada liczba pełnych etatów przepracowana przez pracowników tymczasowych (FTE) w 1Q2019 - w porównaniu do tego samego okresu poprzedniego roku różnica wyniosła 15%, w porównaniu do 4Q2018 11%.

- Biorąc pod uwagę sytuację na rynku pracy oraz deficyt kandydatów w wielu branżach i regionach Polski, spadek liczby pracowników tymczasowych nie jest zaskoczeniem. Pracodawcy użytkownicy bardzo chętnie przejmują naszych pracowników i zatrudniają ich na stałe - komentuje Anna Wicha, prezes Polskiego Forum HR.

- Sytuację ratują po części pracownicy z Ukrainy, którzy, jak wynika z danych MRPiPS, stanowią już 32% pracowników tymczasowych w Polsce. Niezwykle istotne jest zatem usprawnienie procedury legalizującej pracę cudzoziemców w naszym kraju. Wspólnie z Konfederacją Lewiatan wystąpiliśmy z postulatami w tym zakresie, m. in. w kwestii efektywnego wykorzystania bardzo szczelnego systemu rejestracji oświadczeń poprzez wydłużenie ich obowiązywania z 6 do 18 miesięcy - dodaje Wojciech Ratajczyk, wiceprezes ds. pracy tymczasowej w Polskim Forum HR.

Agencje Polskiego Forum HR odnotowały utrzymujący się, wysoki odsetek pracowników tymczasowych powyżej 50 roku życia (15%). Ponad 90% pracowników tymczasowych było zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Nadal najwięcej pracowników zatrudniano na stanowiska produkcyjne (69%).

Wartość usług agencji zatrudnienia

W 1Q2019 firmy członkowskie PFHR wygenerowały całkowite obroty ze sprzedaży swoich usług na poziomie 946 mln PLN, o 6% mniej niż w 1Q2018 i 11% mniej niż w 4Q2018. Biorąc pod uwagę tylko pracę tymczasową spadek rok do roku wyniósł 9% (kwartał do kwartału 12%). Możemy szacować, że wartość rynku pracy tymczasowej w Polsce w 1Q2019 wyniosła 1,6 mld PLN.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Kodeks pracy 2019. Zmiany od 7 września 2019 r.

Publikacja uwzględnia najnowsze zmiany wprowadzone w wyniku tzw. prezydenckiej nowelizacji Kodeksu pracy, które obowiązują od 7 września 2019 r.. Zawiera aktualną treść przepisów oraz kompleksowy i praktyczny komentarz do każdego działu Kodeksu pracy. Pomocą w zrozumieniu i stosowaniu nowych rozwiązań prawnych są liczne przykłady, wzory dokumentów oraz tabelaryczne zestawienia.

Kup już za: 129.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK