do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 16.05.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Kto będzie mógł składać zbiorcze deklaracje PCC

Od 1 lipca 2019 r. pożyczkobiorcy i nabywcy rzeczy ruchomych i praw majątkowych zyskają możliwość składania zbiorczych deklaracji na podatek od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC). Z możliwości tej będą mogli korzystać podatnicy PCC, którzy co najmniej trzy razy w miesiącu podpisują umowy pożyczki albo kupują ruchomości lub prawa majątkowe.

Zbiorcza deklaracja będzie dużym ułatwieniem dla podatników przeprowadzających liczne transakcje opodatkowane PCC. Przykładowo nabywający kilka rzeczy ruchomych o wartości powyżej 1000 zł w danym miesiącu musieli dotychczas dla każdej z tych transakcji złożyć odrębną deklarację PCC-3. Od 1 lipca za dany miesiąc będą mogli złożyć jedną zbiorczą deklarację w terminie do 7. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. Oznacza to, że pierwsze potencjalne zbiorcze deklaracje podatnicy PCC złożą dopiero w sierpniu.

Przy tym możliwość złożenia takiej zbiorczej deklaracji zależy od spełnienia kilku warunków. I tak, zgodnie z przepisem art. 10 ust 1a ustawy o PCC, możliwość taką będą mieli podatnicy, którzy:

(...) dokonali w danym miesiącu co najmniej trzech czynności cywilnoprawnych obejmujących umowę pożyczki lub umowę sprzedaży rzeczy ruchomych lub praw majątkowych, a ostatnia z tych czynności zostanie dokonana przed upływem 14 dni od dnia dokonania pierwszej z nich.

Czytaj więcej w artykule: " Kto będzie mógł składać zbiorcze deklaracje PCC" >>

Czytaj także:

"Nowy wzór zbiorczej deklaracji PCC-4" >>

VAT 2019. Komentarz do zmian od 1 września 2019 r. + VAT 2019. Komentarz. Aktualne zmiany w VAT

Komplet książek zawiera praktyczne omówienie każdego przepisu ustawy o podatku od towarów i usług.
Uwzględnia zmiany obowiązujące od 1 stycznia i 1 maja 2019 r., a także te, które wejdą w życie 1 września 2019 r. i listopada 2019 r. Omawia również zmiany które wejdą w życie w styczniu i kwietniu 2020 r.
Szczegółowo wskazuje, jak w ważnych kwestiach zmieniło się w ostatnim roku stanowisko krajowych sądów administracyjnych oraz organów podatkowych. Są w niej praktyczne tabele i prawie 300 przykładów pokazujących, jak rozliczać VAT.

Kup już za: 228.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK