do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 15.05.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Kiedy podatnik może samodzielnie ustalić wartość początkową środka trwałego

Podatnik, który nie jest w stanie ustalić ceny nabycia środka trwałego, może jego wartość początkową ustalić na podstawie dokonanej przez siebie wyceny uwzględniającej cenę rynkową tego rodzaju środka trwałego oraz stan i stopień jego zużycia. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 24 kwietnia 2019 r., sygn. 0114-KDIP3-1.4011.211.2019.1.MT.

Możliwość ustalenia wartości początkowej środka trwałego w drodze wyceny dokonanej przez podatnika stanowi sytuację wyjątkową i może mieć miejsce tylko wtedy, gdy podatnik nie jest w stanie ustalić ceny nabycia środka trwałego. Podkreślają to nie tylko organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych, ale również sądy administracyjne. Takie stanowisko zajął m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z 3 listopada 2016 r., sygn. akt I SA/Bd 594/16, w którym potwierdził, że zgodnie z wolą ustawodawcy w przypadku nabycia środków trwałych w drodze kupna zasadą jest przyjmowanie za ich wartość początkową ceny ich nabycia. Jedynie gdy nie można ustalić tej ceny, a środki trwałe zostały nabyte przez podatnika przed dniem założenia ewidencji, ich wartość początkową przyjmuje się na podstawie wyceny. WSA podkreślił również, że niemożność ustalenia wartości początkowej środka trwałego według ceny nabycia powinna mieć przy tym charakter obiektywny, a więc w szczególności dotyczyć tych sytuacji, w których podatnik rzeczywiście nie ma - bo nie musi (nie musiał) mieć stosownych dokumentów stwierdzających wysokość wydatków poniesionych na nabycie, remont i przystosowanie określonego środka trwałego.

Czytaj więcej w artykule: " Kiedy podatnik może samodzielnie ustalić wartość początkową środka trwałego - interpretacja MF" >>

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami

Publikacja uwzględnia najnowsze zmiany w zakresie prawa pracy dotyczące nowych zasad postępowania przed sądami pracy oraz ustalania płacy minimalnej w 2020 r. Zawiera aktualną treść przepisów oraz kompleksowy i praktyczny komentarz do każdego działu Kodeksu pracy. Pomocą w zrozumieniu i stosowaniu nowych rozwiązań prawnych są liczne przykłady, wzory dokumentów oraz tabelaryczne zestawienia.

Kup już za: 129.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK