do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 12.04.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Stawki VAT z tytułu świadczenia usług przez Internet

Przepisy nie przewidują stosowania szczególnych stawek VAT do usług świadczonych przez Internet. W konsekwencji świadczenie tych usług podlega opodatkowaniu VAT w standardowej dla danego rodzaju usług wysokości.

Dotyczy to również świadczenia przez Internet usług zwolnionych z VAT, w szczególności usług w zakresie opieki medycznej.

W przeszłości sądy administracyjne nie zgadzały się na stosowanie zwolnień od podatku VAT obejmujących usługi w zakresie opieki medycznej, które są świadczone na odległość, tj. przez telefon lub Internet (zob. przykładowo wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 8 sierpnia 2013 r., sygn. akt I SA/Po 245/13). Jednak z dniem 12 grudnia 2015 r. dodany został art. 3 ust. 2a ustawy o działalności leczniczej, który stanowi, że czynności wykonywane w ramach działalności leczniczej mogą być wykonywane za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności. Również z dniem 12 grudnia 2015 r. został znowelizowany art. 42 ust. 1 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Z nowego przepisu wynika, że lekarz może orzekać o stanie zdrowia określonej osoby po zbadaniu jej za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.

Spowodowało to zmianę stanowiska reprezentowanego przez sądy administracyjne. Obecnie sądy bez zastrzeżeń zgadzają się na stosowanie zwolnień od VAT do usług w zakresie opieki medycznej świadczonych na odległość (zob. przykładowo wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 13 stycznia 2017 r., sygn. akt III SA/Wa 3103/15). Również organy podatkowe w najnowszych wyjaśnieniach zgadzają się na stosowanie zwolnień obejmujących usługi w zakresie opieki medycznej do usług świadczonych na odległość (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24 maja 2017 r., sygn. IPPP1/4512-3-104/15-10/EK).

Czytaj więcej w artykule: "Rozliczanie VAT od usług świadczonych przez Internet" >>

Instrukcje księgowego. 71 praktycznych procedur z serwisem internetowym

Książka zawiera zestaw aktualnych i praktycznych instrukcji objaśniających wybrane procedury podatkowe, księgowe i kadrowe. Trudne i skomplikowane zagadnienia prawne i proceduralne przedstawiono w sposób prosty, zwięzły i przystępny przy użyciu zestawień, tabel, przewodników „krok po kroku”. W publikacji uwzględniono zmiany wprowadzone z początkiem 2019 r. w przepisach podatkowych, prawa pracy oraz ubezpieczeń społecznych, a także zmiany w VAT obowiązujące od 1 maja 2019 r.

Kup już za: 75.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK