do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 08.04.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Zmiana właściwości urzędu skarbowego

Od 1 kwietnia 2019 r. obowiązują nowe zasady ustalania właściwości urzędu skarbowego dla spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej.

W sprawach opodatkowania VAT spółek wchodzących w skład podatkowej grupy kapitałowej właściwy będzie urząd ze względu na siedzibę spółki dominującej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Do tej pory była to siedziba spółki, której dotyczyło opodatkowanie VAT. Po zmianie wszystkie spółki wchodzące w skład grupy kapitałowej będą rozliczały VAT w tym samym urzędzie skarbowym. Będzie to urząd spółki dominującej.

Ponieważ rozporządzenie nie zawiera przepisów przejściowych, deklarację VAT-7 za marzec i VAT-7K za I kwartał należy złożyć do nowego urzędu skarbowego.

W przypadku utraty statusu podatnika w trakcie roku podatkowego przez podatkową grupę kapitałową, właściwy w sprawach rozliczeń VAT dla spółki, która wchodziła w jej skład, będzie do końca roku kalendarzowego ten sam organ podatkowy.

Zmianie uległy zasady ustalania właściwości miejscowej dla rozliczeń pcc i PIT przez spółki wchodzące w skład grupy.

Rozporządzenie obowiązuje od 1 kwietnia 2019 r.

Rozporządzenie Ministra Finansów z 28 marca 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie właściwości organów podatkowych - Dz.U. z 2019 r. poz. 601

Oprac. Magdalena Miklewska

INFORLEX Księgowość i KadryKompleksowa baza wiedzy adresowana do księgowych, kadrowych z rynku firm oraz biur rachunkowych.

Zawiera:
ujednolicone akty prawne, porady i artykuły publikowane w czasopismach INFOR PL, profesjonalne doradztwo ekspertów, zaawansowane narzędzia i funkcjonalności

Kup już za: 425.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK