do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 15.03.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Związkowcy i pracodawcy za 8 proc. stawką VAT na napoje owocowe

Związkowcy i pracodawcy, członkowie Zespołu problemowego ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady Dialogu Społecznego, proponują wprowadzenie 8 proc. stawki VAT dla napojów owocowych z minimalną zawartością 20% soku owocowego. Podwyższenie stawki VAT z 5 do 23 proc., jak zaproponował rząd, jest rozwiązaniem niewłaściwym i nieakceptowalnym, ponieważ uderzy w polskich rolników, konsumentów i producentów. Kosztów wprowadzenia nowej matrycy VAT nie mogą finansować wyłącznie przedsiębiorcy z branży przetwórstwa owoców i warzyw, rolnicy, sadownicy oraz ogrodnicy.

Zdaniem związkowców i pracodawców: Konfederacji Lewiatan, NSZZ Solidarność, Pracodawców RP, Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Business Center Club, Związku Rzemiosła Polskiego, Forum Związków Zawodowych i Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, wprowadzenie tzw. nowej matrycy stawek VAT, przyczyni się do uproszczenia i uporządkowania całego systemu. Obecny jest bardzo skomplikowany i rozbudowany, nastręcza wiele problemów przedsiębiorcom i generuje liczne spory z organami podatkowymi. Zmniejszenie liczby towarów i usług opodatkowanych różnymi stawkami VAT przyczyni się do uproszczenia całego systemu, a wprowadzenie instytucji Wiążącej Informacji Stawkowej zwiększy pewność rozliczeń przedsiębiorców.

W przyjętym stanowisku związkowcy i pracodawcy napisali, że zaproponowane zmiany, w szczególności w zakresie podwyżki stawki podatku VAT na wybrane towary lub usługi, nie powinny w sposób istotny ingerować w działalność konkretnych przedsiębiorców lub branż. A tak się stanie w przypadku podwyższenia stawki VAT z 5% do 23% na napoje owocowe z co najmniej 20% zawartością soku.

Znacząca podwyżka stawki VAT na napoje owocowe z zawartością co najmniej 20% soku owocowego z 5% do 23% oznaczać będzie:

  • zmniejszenie zapotrzebowania przemysłu na owoce z krajowych produkcji, co pogłębi już obserwowane na rynku rolnym kłopoty ze zbytem polskich owoców,
  • wzrost ceny napojów owocowych z wysoką zawartością soku i przekierowanie preferencji konsumentów do dużo tańszych słodzonych napojów gazowanych niezawierających składników odżywczych występujących w owocach i warzywach,
  • zmniejszenie produkcji napojów owocowych wynikające ze spadku popytu, co w konsekwencji spowoduje redukcję zatrudnienia w zakładach przetwórczych, mogącą sięgnąć w niesprzyjających warunkach nawet kilkanaście procent.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

VAT 2019. Komentarz

Książka zawiera praktyczne omówienie każdego przepisu ustawy o podatku od towarów i usług. Uwzględnia zmiany, które weszły w życie 1 stycznia 2019 r., oraz zmiany, które wchodzą w życie w maju i we wrześniu 2019 r. Przewidywany termin ukazania się publikacji to czerwiec 2019 r.

Kup już za: 199.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK