do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 07.03.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Zmiany w zakresie danych osobowych wymaganych przez pracodawcę

Zmieni się zakres danych osobowych, których pracodawca może żądać od kandydata do pracy i od pracownika. Sejm uchwalił ustawę nowelizującą Kodeks pracy.

Trwają prace nad przepisami dostosowującymi polski porządek prawny do RODO. 21 lutego 2019 r. Sejm uchwalił ustawę nowelizującą Kodeks pracy i modyfikującą zakres danych osobowych, których pracodawca może żądać od kandydata do pracy i od pracownika.

Według znowelizowanych przepisów kandydaci do pracy będą musieli podawać nieco inne dane niż obecnie. Pracodawca nie będzie mógł już wymagać podania imion rodziców i miejsca zamieszkania kandydata. Będzie natomiast miał prawo żądać podania danych kontaktowych. Ponadto do katalogu danych, których będzie można wymagać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie, wprowadzone zostaną kwalifikacje zawodowe.

Zmieni się także zakres danych, które muszą podać pracownicy. Pracodawca będzie mógł żądać informacji o adresie zamieszkania pracownika oraz danych osobowych członków najbliższej rodziny pracownika - innych niż dzieci.

Ustawę musi jeszcze rozpatrzyć Senat, a następnie podpisać Prezydent. Z miany wejdą w życie w terminie 14 dni od ogłoszenia ustawy.

Źródło:

ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) - www.sejm.gov.pl

Oprac. Tomasz Kowalski

Kodeks pracy 2019 – Nowe Wydanie. Praktyczny komentarz z przykładami

Najnowsze wydanie Kodeksu pracy 2019, z uwzględnieniem wszystkich zmian jakie weszły w życie od 4 maja 2019 r. Zmiany dotyczą m.in.: ochrony danych osobowych pracowników po zmianach omawiających rozporządzenie unijne RODO, nowego katalogu danych, zakazu prowadzenia monitoringu w pomieszczeniach zajmowanych przez związki zawodowe.

Kup już za: 129.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK