do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 07.03.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Od kiedy e-kasy

Od dłuższego czasu rząd planuje rewolucję w zasadach ewidencjonowania na kasie rejestrującej. 27 kwietnia 2018 r. do Sejmu trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach, która ma wprowadzić e-kasy. Wynika z niego, że zmiany miały wejść w życie już 1 października 2018 r., natomiast pierwszy etap wymiany kas miał rozpocząć się 1 stycznia 2019 r. Tak się jednak nie stało.

Po pierwszym czytaniu projekt trafił do Komisji Finansów Publicznych. 8 lutego 2019 r. podkomisja po zakoń­czeniu prac przedstawiła kolejną wersję tego projektu. Jak wynika z zapowiedzi medialnych, zmiany mają wejść od 1 maja 2019 r., a obowiązkowa wymiana kas dla pierwszych podatników zacznie się od 2020 r.

Projekt ustawy zmieniającej zakłada, że e-kasy będą stosowane obligatoryjnie przez podatników pro­wadzących działalność gospodarczą w określonych w ustawie branżach, zidentyfikowanych jako szcze­gólnie narażone na nadużycia. E-kasy będą wyposażone w funkcjonalność połączenia z systemem telein­formatycznym CRK prowadzonym przez Szefa KAS, do którego będą przesyłane dane z tych kas.

Jednocześnie, zgodnie z projektem ustawy zmieniającej, dopuszczalne będzie stosowanie dotychcza­sowych kas. Podatnicy nadal będą mogli nabywać i wykorzystywać do prowadzenia ewidencji kasy reje­strujące "starego" rodzaju. Zostanie to jednak ograniczone czasowo. Założeniem jest, że dotych­czasowe kasy będą funkcjonowały obok e-kas aż do momentu ich wyeksploatowania. W zależności od rodzaju działalności gospodarczej, do której jest używana dana kasa rejestrująca, może ona funkcjono­wać nawet kilka lat. Docelowy będzie jednak system kas online, a dotychczasowe kasy zostaną stopnio­wo wycofane z rynku jako rozwiązania, które nie spełniają wymogów nowego systemu kas.

Czytaj więcej w artykule: " Kiedy zostaną wprowadzone e-kasy" >>

VAT 2019. Komentarz

Książka zawiera praktyczne omówienie każdego przepisu ustawy o podatku od towarów i usług. Uwzględnia zmiany, które weszły w życie 1 stycznia 2019 r., oraz zmiany, które wchodzą w życie w maju i we wrześniu 2019 r. Przewidywany termin ukazania się publikacji to czerwiec 2019 r.

Kup już za: 199.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK