do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 20.02.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Niższa stawka PCC od pożyczek

Od 1 stycznia 2019 r. podatnicy płacą tylko 0,5% podatku od czynności cywilnoprawnych od pożyczek i depozytów nieprawidłowych. Ograniczono kwotę zwolnioną z PCC w przypadku pożyczek zawartych między osobami obcymi do wysokości 1000 zł.

Umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku i umowy depozytu nieprawidłowego są opodatkowane PCC odpowiednio na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b i lit. j ustawy o PCC. Dotychczas stawka podatku w tym wypadku wynosiła 2% podstawy opodatkowania. Od 1 stycznia 2019 r. pożyczkobiorcy płacą podatek według niższej stawki. Ustawodawca zmniejszył stawkę podatku od umów pożyczek i depozytów nieprawidłowych do 0,5%. Przy tym podstawa opodatkowania w tym przypadku nie uległa zmianie. Co do zasady, jest to kwota lub wartość pożyczki albo depozytu. Obowiązek podatkowy spoczywa na pożyczkobiorcy lub, odpowiednio, na przechowawcy.

Zwolnienie z podatku od czynności przysługuje pożyczkobiorcom do ściśle określonych limitów kwotowych (art. 9 pkt 10 lit. d ustawy o PCC). Na podstawie umowy zawartej między tymi podmiotami wolne od podatku były kwoty otrzymane w okresach 3 kolejnych lat kalendarzowych do łącznej wysokości nieprzekraczającej:

  • 5000 zł od jednego podmiotu i
  • 25 000 zł od wielu podmiotów.

Od 1 stycznia 2019 r. zwolnienie to przestało obowiązywać. Ustawodawca zwolnił w to miejsce od podatku wszystkie drobne pożyczki do 1000 zł. Bez zmian pozostawiono przepisy regulujące pożyczki w gronie najbliższej rodziny, czyli pożyczki zawierane między osobami zaliczanymi do "zerowej" i pierwszej grupy podatkowej.

Czytaj więcej w artykule: " Niższa stawka PCC od pożyczek i depozytów nieprawidłowych" >>

Odsłuchaj swoje aktualności >>

Instrukcje księgowego. 65 praktycznych procedur z serwisem internetowym

Książka zawiera zestaw aktualnych i praktycznych instrukcji objaśniających wybrane procedury podatkowe, księgowe i kadrowe. Trudne i skomplikowane zagadnienia prawne i proceduralne przedstawiono w sposób prosty, zwięzły i przystępny przy użyciu zestawień, tabel, przewodników „krok po kroku”.

Kup już za: 83.20 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK