do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 12.02.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Szkolenia zawodowe podatnika w koszty

Podatnik może zaliczyć do kosztów wydatki związane z odbywanymi szkoleniami tylko w przypadku, gdy mają one związek z prowadzoną działalnością gospodarczą albo służą rozszerzeniu jej zakresu. Takie stanowisko zajął Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 7 stycznia 2019 r., sygn. 0112-KDIL3-3.4011.385.2018.2.DS.

MF: Zatem skoro Wnioskodawca - chcąc rozszerzyć zakres świadczonych usług o usługi pilotowania samolotów pasażerskich - musi odbyć odpowiednie szkolenie, bez którego nie byłby w stanie uzyskać licencji pilota komercyjnego i tym samym nie mógłby on świadczyć odpłatnych usług pilotowania samolotów, to - zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - może uwzględnić wydatki na kurs w kosztach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

(…) Zatem wydatki poniesione na szkolenie na licencję pilota zawodowego - zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - mogą zostać uznane jako koszty uzyskania przychodów prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

Reasumując - poniesione wydatki związane ze szkoleniem w celu uzyskania licencji ATPL będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w związku z jej poszerzeniem o świadczenie usług w zakresie latania zarobkowego.

Takie samo stanowisko Dyrektor KIS zajął w interpretacjach indywidulanych z 14 czerwca 2018 r., sygn. 0114-KDIP3-1.4011.206.2018.2.IF, oraz z 26 lutego 2018 r., sygn. 0112-KDIL1-1.4012.703.2017.2.MR.

Czytaj więcej w artykule: "Przegląd orzecznictwa i interpretacji: Zakupy firmowe - rozliczanie w kosztach podatkowych i odliczanie VAT" >>

Odsłuchaj swoje aktualności >>  

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary

1 kwietnia 2020 r. nastąpią dwie rewolucyjne zmiany dla podatników. Według nowych zasad będziemy klasyfikować usługi i ustalać stawki VAT. Każdy podatnik VAT musi prawidłowo zakwalifikować usługę, stosując aktualny numer CN zamiast dotychczasowego z PKWiU 2008. Po ustaleniu numeru CN musi przyporządkować właściwą stawkę VAT, gdyż nowa klasyfikacja spowoduje również zmianę stawek VAT na wiele produktów. Książka jest jedyną publikacją na rynku, która zawiera pełne zestawienie wszystkich towarów wymienionych w nowej klasyfikacji. Do każdej pozycji CN

Kup już za: 249.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK