do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 12.02.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Szkolenia zawodowe podatnika w koszty

Podatnik może zaliczyć do kosztów wydatki związane z odbywanymi szkoleniami tylko w przypadku, gdy mają one związek z prowadzoną działalnością gospodarczą albo służą rozszerzeniu jej zakresu. Takie stanowisko zajął Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 7 stycznia 2019 r., sygn. 0112-KDIL3-3.4011.385.2018.2.DS.

MF: Zatem skoro Wnioskodawca - chcąc rozszerzyć zakres świadczonych usług o usługi pilotowania samolotów pasażerskich - musi odbyć odpowiednie szkolenie, bez którego nie byłby w stanie uzyskać licencji pilota komercyjnego i tym samym nie mógłby on świadczyć odpłatnych usług pilotowania samolotów, to - zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - może uwzględnić wydatki na kurs w kosztach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

(…) Zatem wydatki poniesione na szkolenie na licencję pilota zawodowego - zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - mogą zostać uznane jako koszty uzyskania przychodów prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

Reasumując - poniesione wydatki związane ze szkoleniem w celu uzyskania licencji ATPL będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w związku z jej poszerzeniem o świadczenie usług w zakresie latania zarobkowego.

Takie samo stanowisko Dyrektor KIS zajął w interpretacjach indywidulanych z 14 czerwca 2018 r., sygn. 0114-KDIP3-1.4011.206.2018.2.IF, oraz z 26 lutego 2018 r., sygn. 0112-KDIL1-1.4012.703.2017.2.MR.

Czytaj więcej w artykule: "Przegląd orzecznictwa i interpretacji: Zakupy firmowe - rozliczanie w kosztach podatkowych i odliczanie VAT" >>

Odsłuchaj swoje aktualności >>  

Przedsiębiorca i pracodawca w kryzysie – komplet e-booków

Komplet poradników w których kompleksowo omawiamy rozwiązania antykryzysowe dla przedsiębiorców i pracodawców wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. W publikacjach przedstawiamy m.in.: udogodnienia w płatnościach podatków, instrumenty pomocowe służące poprawie płynności finansowej przedsiębiorców a także praktyczne wskazówki i omówienie podstawowych instytucji i narzędzi prawa pracy – takich jak przestój, zwolnienia grupowe lub zmiana warunków wynagradzania, które mogą być wykorzystywane przez pracodawców. W poradnikach opisujemy instrumenty

Kup już za: 59.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK