do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 11.02.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Okulary dla pracowników bez prawa do odliczenia VAT

Pracodawca nie ma prawa do odliczenia VAT z faktury za okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe, których pracownik używa również po zakończeniu pracy. Bez znaczenia pozostaje w tym przypadku fakt, że faktura została wystawiona na pracodawcę.

MF (…) w opisanym przypadku nabycia okularów korekcyjnych dokonuje pracownik i to pracownik - a nie pracodawca, który tylko finansuje ich zakup - posiada prawo do rozporządzania okularami jak właściciel. Zatem to pracownik, od początku zakupu, wchodzi w ekonomiczne władztwo tego towaru. Potwierdza to sam Wnioskodawca, wskazując w uzupełnieniu wniosku, że prawo do rozporządzania szkłami korekcyjnymi (okularami, soczewkami kontaktowymi) jako właścicielowi przysługuje pracownikowi, a pracownicy korzystają z okularów i soczewek kontaktowych poza pracą i nie wykorzystują ich wyłącznie przy wykonywaniu czynności zawodowych, natomiast Wnioskodawca, jak sam stwierdza to w przedstawionym opisie sprawy, nie jest w stanie wydzielić, w jakich proporcjach szkła korekcyjne (okulary lub soczewki kontaktowe) wykorzystywane są w celach prywatnych i służbowych.

Ponadto należy zwrócić uwagę, że jak wskazał Wnioskodawca, okulary korekcyjne są zapewniane pracownikom na podstawie badania okulistycznego stwierdzającego konieczność stosowania szkieł korekcyjnych u pracowników biurowych oraz pracowników fizycznych podejmujących prace na wysokości. Zatem, jak wynika z opisu sprawy, okulary są dostosowane do indywidualnych potrzeb pracowników i od momentu zakupu stanowią ich własność.

Z samego faktu wystawienia faktury na pracodawcę nie można wywodzić prawa do odliczenia podatku wynikającego z tej faktury, jeżeli pracodawca ten nie nabywa faktycznie okularów (nie dochodzi do przeniesienia rozporządzania okularami jak właściciel pomiędzy zakładem optycznym a pracodawcą). Okoliczności analizowanej sprawy wskazują, że to pracownik od początku ma prawo do rozporządzania okularami jak właściciel.

Tym samym, w sytuacji gdy prawo do rozporządzania towarem jak właściciel przysługuje pracownikowi, pracodawca nie ma prawa do odliczenia podatku związanego z nabyciem okularów korekcyjnych, które są wykorzystywane przez jego pracowników również podczas wykonywania obowiązków służbowych. Bez znaczenia w tej sytuacji pozostaje kwestia, że to pracodawca, który realizuje obowiązek wynikający z odrębnych przepisów prawa, finansuje zakup okularów pracownikowi.

Zatem Wnioskodawca nie może odliczyć podatku vat naliczonego dotyczącego faktury za szkła korekcyjne (okulary, soczewki kontaktowe) dofinansowane pracownikowi.

Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 5 maja 2017 r., sygn. 2461-IBPP2.4512.94.2017.2.AZE

W praktyce zdarza się, że pracownicy nabywają okulary korekcyjne lub soczewki samodzielnie, a następnie otrzymują od pracodawcy zwrot poniesionego wydatku na podstawie faktury, która została wystawiona na pracownika. W takim przypadku również nie mają prawa do odliczenia VAT. Podatnik może natomiast odliczyć VAT od zakupu okularów korekcyjnych, które nabył dla siebie samego. Musi jednak wykazać, że takie było zalecenia lekarza.

Przewodnik po zmianach przepisów VAT. Plusy i minusy zmian od 1 września 2019 r.

Publikacja zawiera omówienie wszystkich zmian wprowadzonych w ustawie o podatku od towarów i usług podatkowych przez ustawy nowelizujące uchwalone w lipcu 2019 r. Zmiany te wchodzą w życie w kilku etapach, tj. od września i listopada 2019 r. oraz od stycznia 2020 r. Przejrzysta formuła publikacji pozwala na szybkie zapoznanie się z wprowadzonymi zmianami w ustawie o VAT. Każda zmiana została omówiona osobno i opatrzona odesłaniem do zmienionych przepisów.

Kup już za: 79.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK