do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 08.02.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Wzrasta liczba elektronicznych zwolnień lekarskich

Od 1 grudnia wystawiono ponad 5 mln elektronicznych zwolnień lekarskich. Jedynie 28 tys., czyli niecałe 0,6 proc. stanowią zwolnienia papierowe – poinformował w środę ZUS. Do tej pory ok. 100 tys. lekarzy wystawiło przynajmniej jedno zwolnienie w formie elektronicznej.

Od 1 grudnia w całej Polsce lekarze mogą wystawiać zwolnienia wyłącznie w postaci elektronicznej; papierowe są wykorzystywane jedynie w wyjątkowych sytuacjach, np. w razie awarii prądu, braku dostępu do internetu czy podczas wizyt domowych, gdy lekarz nie ma przy sobie mobilnego sprzętu komputerowego czy smartfonu.

W środę w siedzibie ZUS przedstawiciele Zakładu i resortu rodziny, pracy i polityki społecznej podsumowali proces wdrożenia elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA).

Podczas konferencji rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz poinformował, że od 1 grudnia wystawiono ponad 5 mln e-zwolnień. "Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpływało średnio 75 tys. zwolnień elektronicznych dziennie, 3125 zwolnień na godzinę, 52 zwolnienia na minutę i prawie jedno zwolnienie na sekundę - dokładnie 0,83. To jest obraz tego, jak wyglądają e-zwolnienia w praktyce" - powiedział Andrusiewicz.

Najwięcej e-zwolnień wpłynęło do ZUS z oddziału w Gdańsku - było ich 252 tys. Według danych ZUS dotychczas ok. 100 tys. lekarzy wystawiło przynajmniej jedno zwolnienie w formie elektronicznej.

Andrusiewicz wskazał, że do tej pory zarejestrowano jedynie 28 tys. zwolnień w formie papierowej, co stanowi niecałe 0,6 proc. wszystkich zwolnień. "Włochy, które wdrożyły e-zwolnienia od 2011 roku, mają cały czas 2 proc. zwolnień papierowych. Jesteśmy liderem, mimo że e-zwolnienia mamy 2 miesiące".

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska oceniła, że kluczowym działaniem we wdrożeniu e-zwolnień było indywidualne podejście do klientów i docieranie z edukacją do jak największej liczby miejsc w Polsce.

"Nawiązaliśmy współpracę z ponad 23 tys. placówek medycznych, uczelni. Zawarliśmy ponad 1600 porozumień m.in. z placówkami medycznymi w zakresie możliwości wystawiania e-ZLA. Wprowadzaliśmy ponad 40 tys. szkoleń dla lekarzy, 1,5 tys. dla asystentów medycznych" - wskazała prof. Uścińska.

Podkreśliła, że elektroniczna metoda wystawiania zwolnień lekarskich jest wygodna dla lekarzy, pacjentów i pracodawców, oraz przyczynia się do lepszego funkcjonowania państwa. Dodała, że system elektronicznych zwolnień lekarskich służy m.in. lepszej kontroli wydatkowania środków publicznych przeznaczonych na zasiłki, czy absencje chorobowe.

"Centralny rejestr e-ZLA dostarcza nie tylko informacji o ilości, strukturze zwolnień, ale już widzimy, że w niezbyt odległym czasie będzie możliwa także analiza przyczyn zachorowań, czy prowadzenia polityki prozdrowotnej" - powiedziała prof. Uścińska.

Z kolei wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki ocenił, że ZUS jest "pionierem w zakresie wprowadzanie nowych technologii do usług publicznych". Przypomniał, że proces wdrażania e-zwolnień trwał ponad 3 lata. "Sama idea nie powinna budzić kontrowersji.(...) Korzyści wynikające z wprowadzenia elektronicznych zwolnień lekarskich jest dużo. Bardzo się cieszę, że udało się ten proces zakończyć z sukcesem".

Podczas konferencji wręczono wyróżnienia osobom i instytucjom szczególnie zaangażowanym we wdrożenie projektu e-zwolnień.

Źródło: PAP

VAT 2019. Komentarz do zmian od 1 września 2019 r. + VAT 2019. Komentarz. Aktualne zmiany w VAT

Komplet książek zawiera praktyczne omówienie każdego przepisu ustawy o podatku od towarów i usług.
Uwzględnia zmiany obowiązujące od 1 stycznia i 1 maja 2019 r., a także te, które wejdą w życie 1 września 2019 r. i listopada 2019 r. Omawia również zmiany które wejdą w życie w styczniu i kwietniu 2020 r.
Szczegółowo wskazuje, jak w ważnych kwestiach zmieniło się w ostatnim roku stanowisko krajowych sądów administracyjnych oraz organów podatkowych. Są w niej praktyczne tabele i prawie 300 przykładów pokazujących, jak rozliczać VAT.

Kup już za: 228.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK