do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 05.02.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Nowe formularze i kody ZUS

Od 1 stycznia 2019 r. wprowadzono zmiany w zakresie dokumentacji ZUS. Mają one związek ze zmianami przepisów w zakresie m.in. nowego sposobu rozliczania składek przez przedsiębiorców (tzw. mały ZUS), a także ze skróceniem okresu przechowywania dokumentacji pracowniczej. Zmiany polegają na wprowadzeniu nowych dokumentów, modyfikacji dotychczasowych druków, a także wprowadzeniu nowych kodów używanych w formularzach ZUS.

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika składek, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, raportów informacyjnych, oświadczeń o zamiarze przekazania raportów informacyjnych oraz innych dokumentów (Dz.U. z 2018 r. poz. 2495).

W nowym rozporządzeniu tylko część formularzy została zmieniona w stosunku do poprzednio obowiązujących wzorów. W rozporządzeniu wprowadzono zmiany w formularzach ubezpieczeniowych ZUS ZWUA, ZUS DRA, IM - informacja miesięczna dla osoby ubezpieczonej, IR - informacja roczna dla osoby ubezpieczonej.

Dodano też zupełnie nowe, niestosowane dotychczas, dokumenty ubezpieczeniowe:

  • ZUS OSW - oświadczenie o zamiarze przekazania raportów informacyjnych,
  • ZUS RIA - raport informacyjny,
  • ZUS RPA - imienny raport miesięczny o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej,
  • ZUS DRA cz. II - deklaracja rozliczeniowa cz. II dla osoby fizycznej wykonującej działalność gospodarczą na mniejszą skalę, która korzysta z obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne i opłaca składki wyłącznie za siebie,
  • ZUS RCA cz. II - imienny raport cz. II dla osoby fizycznej wykonującej działalność gospodarczą na mniejszą skalę, która korzysta z obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne i opłaca składki za siebie i za inne osoby ubezpieczone.

Ponadto wprowadzono zmiany w kodach wykorzystywanych przy wypełnianiu formularzy ubezpieczeniowych. Wykaz kodów jest określony w załączniku nr 24 do rozporządzenia.

W programie Płatnik nowe oraz zmieniane dokumenty są udostępnione od 1 stycznia 2019 r. W aplikacji ePłatnik (na PUE ZUS) nowe i zmieniane formularze będą udostępniane w kolejnych transzach, przy czym:

 • od 1 stycznia 2019 r. - udostępniono zmienione formularze ZUS ZWUA i ZUS DRA,
 • od 1 lutego 2019 r. - będzie udostępniony nowy formularz ZUS RPA i zmieniona Informacja miesięczna i roczna,
 • w późniejszym terminie będą udostępnione formularze ZUS OSW i ZUS RIA.

Czytaj więcej w artykule: Nowe formularze i kody ZUS obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. >>

VAT 2019. Komentarz do zmian od 1 września 2019 r. + VAT 2019. Komentarz. Aktualne zmiany w VAT

Komplet książek zawiera praktyczne omówienie każdego przepisu ustawy o podatku od towarów i usług.
Uwzględnia zmiany obowiązujące od 1 stycznia i 1 maja 2019 r., a także te, które wejdą w życie 1 września 2019 r. i listopada 2019 r. Omawia również zmiany które wejdą w życie w styczniu i kwietniu 2020 r.
Szczegółowo wskazuje, jak w ważnych kwestiach zmieniło się w ostatnim roku stanowisko krajowych sądów administracyjnych oraz organów podatkowych. Są w niej praktyczne tabele i prawie 300 przykładów pokazujących, jak rozliczać VAT.

Kup już za: 228.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK