do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 24.01.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

W lutym roczna korekta odliczonego VAT

W lutym, w deklaracji i informacji JPK_VAT za styczeń (składanej do 25 lutego), podatnicy mają obowiązek dokonania korekty VAT naliczonego odliczonego w ubiegłym roku. Obowiązek ten mają wszyscy podatnicy, którzy wykonywali w ubiegłym roku tzw. działalność mieszaną (tzn. opodatkowaną i zwolnioną), ale też działalność opodatkowaną i niepodlegającą opodatkowaniu.

Korekty należy dokonać na takich samych zasadach, jakie obowiązywały w latach ubiegłych. W 2019 r. nie zostały wprowadzone żadne zmiany dotyczące zasad dokonywania korekty.

Podatnicy, którzy:

  • wykonują działalność opodatkowaną i niepodlegającą opodatkowaniu lub
  • wykonują działalność opodatkowaną i zwolnioną z VAT

- i jednocześnie nie mają możliwości rozdzielenia dokonywanych zakupów i przypisania ich do działalności opodatkowanej, niepodlegającej opodatkowaniu lub zwolnionej,

  • w ciągu roku dokonują odliczenia VAT naliczonego od takich zakupów proporcjonalnie (według ustalonego na początku roku wskaźnika preproporcji i/lub proporcji)
  • po zakończeniu roku dokonują korekty VAT odliczonego według wstępnej preproporcji/proporcji przy zastosowaniu preproporcji i/lub proporcji ostatecznej.

Korekty, o której mowa, należy dokonać w deklaracji VAT za styczeń składanej do 25 lutego. Taki termin korekty obowiązuje podatników rozliczających się miesięcznie. W przypadku podatników rozliczających się kwartalnie korektę należy wykazać w deklaracji składanej za I kwartał (w terminie do 25 kwietnia). Co jednak istotne, także podatnicy rozliczający się kwartalnie powinni obliczyć kwotę korekty już teraz, ponieważ zgodnie z wymaganiami MF powinni wykazać kwotę tej korekty w informacji JPK_VAT składanej za styczeń.

Czytaj więcej w artykule: "W lutym należy rozliczyć roczną korektę odliczonego VAT" >>

Odsłuchaj swoje aktualności >>  

VAT 2019. Komentarz do zmian od 1 września 2019 r. + VAT 2019. Komentarz. Aktualne zmiany w VAT

Komplet książek zawiera praktyczne omówienie każdego przepisu ustawy o podatku od towarów i usług.
Uwzględnia zmiany obowiązujące od 1 stycznia i 1 maja 2019 r., a także te, które wejdą w życie 1 września 2019 r. i listopada 2019 r. Omawia również zmiany które wejdą w życie w styczniu i kwietniu 2020 r.
Szczegółowo wskazuje, jak w ważnych kwestiach zmieniło się w ostatnim roku stanowisko krajowych sądów administracyjnych oraz organów podatkowych. Są w niej praktyczne tabele i prawie 300 przykładów pokazujących, jak rozliczać VAT.

Kup już za: 228.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK