do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 22.01.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Wyższe kary dla pracodawców

Ustawa o poprawie skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych podwyższa maksymalny limit kary pieniężnej, która może być nałożona na pracodawcę w określonych przypadkach.

I tak, pracodawcy, który:

  • nie wykonał obowiązków określonych w art. 881 § 3 i 4 k.p.c. (np. wypłacił dłużnikowi wynagrodzenie ponad kwotę wolną od zajęcia),
  • nie złożył w przepisanym terminie oświadczenia przewidzianego w art. 882 k.p.c. (czyli oświadczenia o przeszkodach w potrąceniu zaległości) albo
  • zaniedbał przesłania dokumentów zajęcia wynagrodzenia nowemu pracodawcy dłużnika, stosownie do art. 884 § 2 i 3 k.p.c.

komornik wymierza grzywnę w wysokości do 5000 (było 2000 zł).

Ponadto na pracodawcę, który nadal uchyla się od wykonania ww. obowiązków w dodatkowo wyznaczonym terminie, grzywna będzie obligatoryjnie ponownie nakładana (aż do skutku). Przed nowelizacją ponowienie kary było fakultatywne.

Ustawa o poprawie skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych wprowadzi też zmiany w Kodeksie pracy. Mają one wejść w życie 1 grudnia 2020 r. Zgodnie z tymi przepisami pracodawca, który zatrudni na czarno (bez potwierdzania na piśmie zawartej umowy o pracę) pracownika zalegającego z zapłatą świadczeń alimentacyjnych oraz podatków, będzie mógł być ukarany karą grzywny od 1500 do 45 000 zł. Taką samą karą będą karani pracodawcy, którzy wypłacą takiej osobie wynagrodzenie wyższe niż wynikające z umowy o pracę (bez stosownych potrąceń).

Ustawa z dnia 6 grudnia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych - Dz.U. z 2018 r. poz. 2432

Oprac. Ewa Sławińska

Odsłuchaj swoje aktualności >>  

Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + e-book „Zmiany w prawie pracy 2018/2019”

Od 1 stycznia 2019 r. weszły w życie nowe zasady prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej. Dokumentację pracowniczą będzie można prowadzić również w formie elektronicznej, a nie wyłącznie – tak jak do tej pory – w formie papierowej. Ponadto skróceniu ulegnie z 50 lat do 10 okres przechowywania dokumentów kadrowych.

Kup już za: 109.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK