do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 09.01.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Obowiązek wydawania paragonów przed dokonaniem zapłaty

Związek Rzemiosła Polskiego przedstawił Adamowi Abramowiczowi, Rzecznikowi Małych i Średnich Przedsiębiorstw, stanowisko dotyczące projektu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących.

Proponowane zmiany wprowadziłyby obowiązek wydawania paragonów z kas fiskalnych przed dokonaniem zapłaty za zakupiony towar lub usługę. Zdaniem Związku Rzemiosła Polskiego proponowane zmiany nie mają uzasadnienia z punktu widzenia fiskalnego, a znacznie skomplikują pracę punktów handlowych i usługowych.

Zdaniem ZRP w uzasadnieniu projektu rozporządzenia nie zamieszczono informacji, jaka była intencja ustalenia, jako generalnej zasady, wystawiania paragonów w tak ustalonej kolejności. Nie wiadomo, co poza uciążliwościami dla podatników, nowy przepis ma przynieść z punktu widzenia fiskalnego. ZRP uważa, że wprowadzeniem takiego rozwiązania nie są zainteresowani również sami konsumenci. Pomysł jest nieżyciowy i zbiurokratyzuje działalność szczególnie w handlu i niektórych usługach.

Zasada taka ma uzasadnienie tylko w niektórych rodzajach działalności, np. w gastronomii i już dzisiaj jest powszechnie stosowana. W przypadku innych usług, za które zapłata uzależniona jest od ich odbioru przez klienta oraz przede wszystkim w handlu, wprowadzenie takiego sposobu ewidencjonowania sprzedaży znacznie zbiurokratyzuje dokumentowanie korekt sprzedaży w sytuacji kiedy klient, bezpośrednio przed dokonaniem zapłaty, zrezygnuje z zakupu towaru, albo nie przyjmie wykonanej usługi.

Niezbędne będzie też zaprowadzenie ewidencji paragonów anulowanych, której nie przewidziano w projekcie rozporządzenia.

W tej sytuacji ZRP opowiada się za pozostawieniem dotychczasowego przepisu, ustalającego, że "podatnicy wydają nabywcy paragon fiskalny, bez jego żądania". Ewentualnie jako kompromisowe rozwiązanie ZRP proponuje wprowadzenie zasady, że paragon fiskalny jest wystawiany i wydawany przed przyjęciem należności tylko na żądanie nabywcy.

Źródło: Związek Rzemiosła Polskiego

Odsłuchaj swoje aktualności >>

RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja

Publikacja zawiera omówienie wszystkich zmian wprowadzonych przez ustawę z 21 lutego 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Przejrzysta formuła publikacji pozwala na szybkie zapoznanie się ze zmianami wprowadzonymi w poszczególnych u

Kup już za: 79.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK