do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 08.01.2019
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Komornicy sądowi nie będą płacić VAT-u

Od 1 stycznia 2019 r. komornicy sądowi nie zapłacą VAT od czynności w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym. Minister Finansów poinformował, że w tej sprawie zostanie wkrótce wydana interpretacja ogólna.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że w najbliższym czasie wyda interpretację ogólną przepisów prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem VAT działalności komorników sądowych od 1 stycznia 2019 r., tj. po wejściu w życie przepisów:

  • ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 771) oraz
  • ustawy z dnia 28 lutego 2018 r. o kosztach komorniczych (Dz. U. z 2018 r. poz. 770).

W tym samym komunikacie MF poinformowało, że główną tezę interpretacji ogólnej stanowić będzie stwierdzenie, że wykonywane – w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2019 r. – przez komorników sądowych czynności w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Przypomnijmy, że komornicy sądowi – w związku ze stanowiskiem MF zaprezentowanym w interpretacji ogólnej z 9 czerwca 2015 r. (sygn. PT1.050.1.2015.LJU.19) – zostali zobowiązani od 1 października 2015 r. do naliczania i odprowadzania należnego podatku VAT od wykonywanych czynności. MF uznał bowiem działalność komorników za wykonywaną w ramach działalności gospodarczej i podlegającą w związku z tym opodatkowaniu VAT. Takie samo stanowisko zajął NSA, który w uchwale z 6 marca 2017 r. (sygn. akt I FPS 8/16) potwierdził, że:

  • komornik sądowy jest podatnikiem VAT zobowiązanym do rozliczania tego podatku
  • do komorników nie ma zastosowania wyłączenie przewidziane dla organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa.

Co więcej komornicy zostali zobowiązani do obliczania tego podatku od opłat komorniczych metodą „w stu”, co de facto obniżało opłaty komornicze o kilkanaście procent. Komornicy nie mieli więc prawa do podwyższania opłat komorniczych o podatek VAT, co potwierdził również SN w uchwale z 7 lipca 2016 r., sygn. akt III CZP 34/16.

Reasumując, należy zauważyć, że MF nie wycofał się ze swojego stanowiska wyrażonego w interpretacji ogólnej z 9 czerwca 2015 r. Wyłączenie opodatkowania VAT czynności w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym wykonywanych przez komorników sądowych ma więc zastosowanie dopiero od 1 stycznia 2019 r. Oznacza to, że czynności wykonane przez komorników w okresie od 1 października 2015 r. do końca 2018 r. podlegały opodatkowaniu VAT, a komornicy byli zobowiązani w tym okresie do rozliczania tego podatku. Komornicy nie będą się zatem mogli ubiegać o zwrot tego podatku.

Źródło: Komunikat MF z 31 grudnia 2018 r.

Oprac. Ewa Sławińska

Odsłuchaj swoje aktualności >>  

VAT 2020. Komentarz

Książka zawiera praktyczne omówienie każdego przepisu ustawy o podatku od towarów i usług. Uwzględnia zmiany wchodzące w życie 1 lipca 2020 r. oraz nowe regulacje wprowadzone w związku z pandemią koronowirusa. Szczegółowo wskazuje, jak w ważnych kwestiach zmieniło się w ostatnim roku stanowisko krajowych sądów administracyjnych oraz organów podatkowych. Są w niej praktyczne tabele i prawie 300 przykładów pokazujących, jak rozliczać VAT.

Kup już za: 199.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK