do góry
Bezpłatny dostęp na 30 dni do INFORFK skorzystaj
Pobieranie danych...
 
data dodania: 07.12.2018
codzienne aktualności na Twojej komórce - pobierz aplikację mobilną
 

Zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania w 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. będzie obowiązywało nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, które zasadniczo zachowuje dotychczasowe zwolnienia na lata 2019-2021.

Zaproponowano likwidację zwolnień przedmiotowych dla następujących czynności:

  • transport drogowy pasażerski pojazdami napędzanymi siłą mięśni ludzkich lub ciągnionymi przez zwierzęta (PKWiU 49.39.35.0),
  • usługi związane z utrzymaniem porządku w budynkach i zagospodarowywaniem terenów zieleni, z wyłączeniem usług związanych z zagospodarowywaniem terenów zieleni (PKWiU 81.30.10.0),
  • przyjmowanie przez rewizorów, w przypadku braku odpowiedniego dokumentu przewozu albo dokumentu uprawniającego do przejazdu bezpłatnego lub ulgowego, należności związanych z wykonywaniem usług przewozu osób oraz ich bagażu, a w przypadkach tego wymagających również opłat dodatkowych (w transporcie kolejowym dotyczy to również należności pobieranych na pokładzie pociągu przez osoby uprawnione do ich poboru na rzecz przewoźnika kolejowego, a w szczególności przez drużyny konduktorskie),
  • usługi w zakresie transportu osób na rzece Dunajec przez flisaków pienińskich.

Obowiązek wprowadzenia kas nastąpi od 1 czerwca 2019 r., gdy podatnicy wykonujący wymienione czynności nie będą mogli korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów.

Ponadto zwiększono liczbę przypadków, gdy zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania będzie możliwe, jeśli świadczenie w całości zostanie udokumentowane fakturą. Miałoby to dotyczyć następujących towarów i usług (patrz tabela).

Nowe przypadki, gdy stosowanie zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie będzie uzależnione od dokumentowania sprzedaży fakturą.

Czytaj więcej w artykule: " Kasy rejestrujące w 2019 r." >>

Odsłuchaj swoje aktualności >>  

VAT 2019. Komentarz

Książka zawiera praktyczne omówienie każdego przepisu ustawy o podatku od towarów i usług. Uwzględnia zmiany, które weszły w życie 1 stycznia 2019 r., oraz zmiany, które wchodzą w życie w maju i we wrześniu 2019 r. Przewidywany termin ukazania się publikacji to czerwiec 2019 r.

Kup już za: 199.00 zł

Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od IFK Platforma Księgowych
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK